Pensilvanya Üniversitesi Perelman Tıp Fakültesi'nden Prof. Dr. Wilson, SMA hastalığına yönelik çalışmalarda önemli bir adım attıklarını belirtti. Wilson'un laboratuvarında üretilen Zolgensma isimli gen tedavisi, SMA hastaları için umut vadeden bir çözüm olmaya devam ediyor.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ni ziyaret eden Prof. Dr. Wilson, Türkiye'nin gen tedavisi alanında önemli bir merkez haline geldiğini belirtti. Wilson, ülkenin gen tedavisi uygulamaları için ideal bir konumda olduğunu vurguladı ve yeni tedavilerin üretilmesi ve hastalara ulaştırılması gerektiğini söyledi.

Prof. Dr. Wilson, SMA hastaları için daha etkili ve daha uygun maliyetli bir tedavi üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Yeni jenerasyon gen tedavisinin, hastalara daha fazla fayda sağlayacağını ve yan etkilerinin az olacağını belirtti.

Hava Ambulansları 126 Acil Vaka İçin Havalandı Hava Ambulansları 126 Acil Vaka İçin Havalandı

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde sürdürülen gen tedavisi çalışmaları hakkında bilgi veren Prof. Dr. Fatih Ezgü, Wilson'un ziyareti sırasında yapılan çalışmaları değerlendirdi. Türkiye'nin nadir hastalıklar konusundaki ilerlemelerini vurgulayan Ezgü, uluslararası işbirliklerinin artarak devam etmesini umut ettiğini dile getirdi.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı