Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, gençlere yönelik önemli bir adım atarak vergisiz cep telefonu imkanı sağlayacaklarını duyurdu. Bakan Bak, ayrıca gençlere ücretsiz internet, kültürel etkinliklerde indirimler ve diğer imkanlar da sunacaklarını ifade etti.

Metin Külünk’ten yerel seçimlerde erken seçim uyarısı Metin Külünk’ten yerel seçimlerde erken seçim uyarısı

Vergi Muafiyeti ve Ücretsiz İnternet

Bakan Bak, yaptığı açıklamada, yükseköğrenimdeki gençlere bir defaya mahsus olmak üzere cep telefonu ve bilgisayar alımlarında vergi muafiyeti sağlanacağını belirtti. Bu adım, gençlerin teknolojiye erişimini kolaylaştırmayı hedefliyor.

Bunun yanı sıra, gençlere operatör ayrımı olmaksızın aylık 10 GB ücretsiz internet hizmeti sunulacak. Böylece, gençlerin internete erişimi artacak ve dijital dünyada daha aktif olarak yer alabilecekler.

Bakan Bak, açıklamasında ayrıca Genç Kart projesinin hayata geçirileceğini duyurdu. Genç Kart, gençlerin müze ve ören yerlerini ücretsiz ziyaret etmelerini ve bakanlık tarafından sunulan imkanlardan faydalanmalarını sağlayacak.

Spor Başarıları

Bakan Bak, spor alanında da Türk sporcuların elde ettiği başarıları paylaştı. Bu yıl uluslararası müsabakalarda toplamda 6 bin 231 madalya kazanıldığını ve Paris 2024 Yaz Olimpiyat Oyunları'na 9 dalda 42 kota elde edildiğini belirtti. Ayrıca, Paris 2024 Paralimpik Oyunları'na da 8 branşta 35 kota alındığını vurguladı.

Son olarak, 2023 Avrupa Oyunları'nın en çok madalya kazanılan Avrupa Oyunları olduğunu ve A Milli Futbol Takımı'nın 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası'na katılmayı garantilediğini aktardı.

(İLKHA)