Haberimizde bahsedeceğiniz bu besinler, cilt ve beden yaşını geriye alarak, daha genç ve canlı bir görünüm sağlıyor. Bu besinlerin neler olduğu ve nasıl etki gösterdiklerini anlamak için okumaya devam edin.

Gençleşmek ve sağlıklı beslenmek isteyenler için, anti aging etkisi olan 10 besini sizler için derledik. Bu besinler, hem cildi hem de bedeni yenileyerek, yaşlanma karşıtı bir etki yaratıyor. İşte gençleşmenin sırrı olan bu besinler:

NAR

Nar, vitamin ve mineral açısından zengin bir lif kaynağıdır. Ayrıca, antioksidan özelliği sayesinde, hücre yenilenmesini ve mitokondri sağlığını destekler. Nar, damarlarda nitrik osit hormonunun salgılanmasını artırarak, kalp akımını ve cilt kanlanmasını iyileştirir. Böylece, kalp krizi riskini azaltır ve cildin daha sağlıklı görünmesini sağlar.

BROKOLİ

brokoli-salatasi_5958_1

Brokoli, K vitamini ve diğer bileşenler içerir ve güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Brokoli, iltihaplanmayı önler ve gençleştirir. Ayrıca, probiyotik etkisi yaparak, bağırsak sağlığını korur ve kolesterol ile şeker dengesini sağlar. Obezite ile savaşan brokoli, bağışıklık sistemini de güçlendirir.

YABAN MERSİNİ, BÖĞÜRTLEN VE KARADUT:

Bu meyveler, yaşlanma karşıtı bileşenler içerir ve cilt içindeki kan dolaşımını artırır. Kalp ve damar hastalıklarına ve kansere karşı koruyucu etkileri vardır.

Meğer bu içecekler kellik sorununa neden oluyormuş! İçerken artık bir kez daha düşünün… Meğer bu içecekler kellik sorununa neden oluyormuş! İçerken artık bir kez daha düşünün…

GREYFURT

Greyfurt, C ve A vitaminleri bakımından zengindir ve kalp damar sağlığını korur. Ayrıca, likopen ve beta karoten gibi antioksidanlar içerir ve yağ yakımına yardımcı olur. Greyfurt, zengin bileşenleri sayesinde cildi besler ve canlandırır.

LİFLİ GIDALAR:

Tam tahıl, yulaf ezmesi, keten tohumu, brokoli, karnabahar, pırasa, elma, armut, ceviz gibi lifli gıdalar, kilo vermeye ve kabızlığa iyi gelir. Bağırsak kanserine karşı koruyan bu besinler, kolesterol ve şeker dengesini sağlar ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

SEMİZ OTU:

Semiz otu, omega 3 açısından zengindir ve hücre koruyucu özelliğe sahiptir. A, C, E vitaminleri içerir ve kalp sağlığına iyi gelir.

CEVİZ:

Ceviz, omega 3 açısından zengindir ve cilt besleyici ve hücre yenileyici özelliğe sahiptir. Magnezyum, bakır, manganez gibi bileşenleri içerir ve tokluk hissi verir.

YOĞURT:

Yoğurt, kalsiyum kaynağıdır ve probiyotik açısından zengindir. Kolay ve kaliteli sindirilen yoğurt, bağırsak sağlığına iyi gelir.

BALIK:

Balık, iyot ve fosfor içerir ve kaliteli ve kolay sindirilen bir besin kaynağıdır. Kalp sağlığına iyi gelir.

ZERDEÇAL:

Zerdeçal, güçlü bir antioksidan kaynağıdır ve kalp damar sağlığını korur. Beyin fonksiyonlarını da destekler.

Kaynak: Haber Merkezi