Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, 2024 yılında gıda işletmelerine yönelik yapılan denetimlerde toplam 227 milyon liranın üzerinde idari para cezası kesildiğini, 118 işletme hakkında ise suç duyurusunda bulunulduğunu bildirdi. Bakan Yumaklı, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer'in gıda denetimleri, taklit ve tağşiş ürünlerle ilgili yazılı soru önergesine yanıt verdi.

Gıda güvenliğinin sağlanması ve tüketicilerin aldatılmasının önlenmesi amacıyla üretici veya pazar tedarikçilerine yönelik denetimlerin risk bazlı planlandığını belirten Yumaklı, önceden haber verilmesi gereken durumlar dışında denetimlerin habersiz olarak gerçekleştirildiğini vurguladı.

Türkiye'nin İhracat Rekorunda Romanya Zirvede Türkiye'nin İhracat Rekorunda Romanya Zirvede

Bakanlıklarının kanunların verdiği tüm beslenme yetkilerini tereddütsüz kullandıklarına dikkat çeken Yumaklı, gıda güvenliğinin sağlanması, tüketicinin korunması ve bilgilendirilmesi için çalışmaya devam edeceklerini açıkladı ve ilk kez denetim sonuçlarını açıkladı. Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı şunları söyledi:

"3 Mayıs 2024 itibarıyla gıda işletmelerine 375 bin 246 denetim yapılmış olup denetim sonucunda olumsuzluk tespit edilen 4 bin 990 işletmeye toplamda 227 milyon 146 bin 180 lira idari para cezası uygulanmıştır. 118 işletme için Cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur. Bakanlığımız kontrol görevlileri tarafından gıda numune alma planı kapsamında çiğ kırmızı et, kıyma, hazırlanmış kırmızı et karışımları ve kırmızı et ürünlerinde, domuz eti ve tek tırnaklı hayvan eti aranması amacıyla numuneler alınarak analizler yapılmakta ve mevzuata aykırılık tespit edilen durumlarda gerekli yasal işlemler uygulanmaktadır."

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı