Cevdet Yılmaz: Kamuya Eleman Alınmayacak Diye Bir Şey Söz Konusu Değil Cevdet Yılmaz: Kamuya Eleman Alınmayacak Diye Bir Şey Söz Konusu Değil

Meksika'nın başkenti Meksiko'da düzenlenen MIKTA Parlamento Başkanları Toplantısı'nda konuşan TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, uluslararası göç akımlarının artmasıyla birlikte göç konusunda yeni yaklaşımlar geliştirmenin önemine vurgu yaptı.

Kurtulmuş, Türkiye'nin özellikle 2014'ten bu yana dünyadaki en yüksek sığınmacı sayısına ev sahipliği yaptığını ve insani yardımlar konusunda önemli bir rol üstlendiğini belirtti. Ayrıca, Türkiye'nin tarihsel olarak da göç konusunda büyük tecrübeye sahip olduğunu vurguladı.

Göçün sadece bir sonuç olduğunu ve birçok faktörün etkisi altında gerçekleştiğini belirten Kurtulmuş, savaşlar, yoksulluklar, iklim değişikliği ve diğer istikrarsızlık faktörlerinin göçmen akımlarını etkilediğini ifade etti.

Kurtulmuş, göçün sonuçlarını ortadan kaldırmak için uluslararası bir fonun kurulması gerektiğini ve bu fonun ülkelerin gayrisafi milli hasılasına göre desteklenmesi gerektiğini öne sürdü. Bu adımın, göç konusunda yeni yaklaşımların geliştirilmesine yardımcı olacağını belirtti.

MIKTA Parlamento Başkanları Toplantısı'nda yapılan oturumların ardından Meksika Temsilciler Meclisi Başkanı, dönem başkanlığını Güney Kore Ulusal Meclisi Başkanı'na devretti. Toplantı, aile fotoğrafının çekilmesiyle sona erdi.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı