Erzincan’ın İliç ilçesinde, Anagold Madencilik ve SSR Mining şirketlerinin faaliyet yürüttüğü Çöpler Altın Madeni’nde 13 Şubat Cumartesi günü saat 14.28’de toprak kayması meydana geldi. Olayda, maden sahasında çalışan 667 işçiden 9’unun kayıp olduğu bildirildi. Bölgeye çok sayıda arama-kurtarma ve sağlık ekibi sevk edildi. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Bazı basın yayın organları iddiaları abarttı

Olayın ardından bazı basın yayın organlarında, göçük altında kalan işçilerin sayısının resmi rakamın beş katı olduğu yönünde iddialar ortaya atıldı. Bu iddialar, sosyal medyada da yayılarak kamuoyunda endişe yarattı. Ancak, İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, bu iddiaların doğru olmadığını açıkladı. Merkez, yaptığı yazılı açıklamada, “Bazı basın yayın organlarında yer alan, ‘Erzincan’da göçük altında kalan madencilerin sayısı resmi rakamın beş katı’ iddiası doğru değildir. Erzincan İliç’teki altın madeni alanında yaşanan toprak kaymasının ardından yapılan sayımda, maden sahasında çalışan 667 işçiden 9’una henüz ulaşılamamıştır. Kayıp işçilerle ilgili arama-kurtarma çalışmaları titizlikle devam etmektedir. Resmi kurum ve yetkililerin dışında yapılan açıklamalara itibar etmeyiniz.” ifadelerini kullandı.

Kırmızı ve Sarı Bültenle Aranan Zanlı Yakalandı Kırmızı ve Sarı Bültenle Aranan Zanlı Yakalandı

Arama-kurtarma çalışmaları devam ediyor

Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu, olay yerine gelerek incelemelerde bulundu. Vali Aydoğdu, gazetecilere yaptığı açıklamada, toprak altında kalan işçilerin sayısının henüz netleşmediğini söyledi. Aydoğdu, "Maden sahasında kişilerin tespitinin yapıldığını ancak net bir bilgi vermek için henüz erken olduğunu ifade etti. Aydoğdu, konu hakkında bir bilgilendirme yapacaklarını bildirdi. Heyelanın oluş sebebini anlatan Aydoğdu, “Bu işlemde toprak dışarı çıkarılıp istifleniyor. O sırada bir toprak kayması gerçekleşiyor. Bütün arkadaşlarımız bunun nedeni üzerinde çalışıyorlar. Toprak altında kalan çalışanlar var, kişi sayısı belli değil.” dedi. Olay yerine gelen AFAD, UMKE, jandarma ve sağlık ekipleri, toprak altında kalan işçileri kurtarmak için çalışmalarını sürdürüyor. Bölgede helikopter ve iş makinaları da kullanılıyor. Çalışmaların gece boyunca devam edeceği belirtildi.

Kaynak: (İLKHA)