İstanbul'un pek çok noktasında akşam saatlerinde gökyüzünde görülen parlak ışık kümesi, vatandaşlar tarafından cep telefonlarıyla kaydedildi. Kısa süre sonra kaybolan ışık kütlesi, görenleri şaşkınlık içinde bıraktı.

Ege'de düzensiz göçmen hareketliliği Ege'de düzensiz göçmen hareketliliği

Sakarya'nın çeşitli noktalarında da görülen parlak ışık kümesi, Hendek ilçesindeki bir evin güvenlik kamerasına yansıdı. Çankırı ve Çorum'da da benzer manzaralar kaydedildi. Işığın, gökyüzünde bir süre süzüldükten sonra kaybolduğu gözlemlendi.

Görüntülerin bir göktaşına ait olabileceği iddia edilirken, Türkiye Uzay Ajansı (TUA) sosyal medya hesabından olayla ilgili bilgilendirici bir paylaşım yaptı. 

Paylaşımda, meteorlara dair şu detaylara yer verildi:

"Kimyasal bileşim: Meteorda bulunan farklı elementler, Dünya atmosferinde yanarken farklı renkler oluşturabilmektedir. Örneğin, sodyum parlak turuncu-sarı bir renk oluşturabilirken magnezyum yeşil veya mavi tonlar, iyonize kalsiyum ise mor renk meydana getirebilmektedir. Meteorda bulunan bu elementler, atmosferik giriş sırasında görülen renklerin oluşmasında önemli bir etkendir.

Hız: Daha hızlı hareket eden meteorlar, daha parlak ve renkli görüntüler oluşturmaktadır.

Atmosfer koşulları: Atmosferdeki farklı gazlar, buharlaşan meteorid materyali ile etkileşime girerek belirli renkleri yayabilmektedir. Örneğin, oksijen ve azot atomları kırmızı renkler oluşturmaktadır.

Meteoridin boyutu: Daha büyük meteoridler, girişlerinde daha fazla enerji salarak daha yoğun renkler oluşturabilirler. Genel olarak, bu faktörler çeşitli renklerin ortaya çıkmasına neden olur, bu da her meteorik olayı benzersiz ve görsel olarak etkileyici bir doğa olayı haline getirmektedir."

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı