Google, bu yıl düzenlenecek olan seçimlerle ilgili olarak yapay zeka (AI) sohbet robotu Gemini'nin soruları yanıtlama yetkisini kısıtlama kararı aldı. Hindistan, ABD ve İngiltere gibi ülkelerde yapılacak olan seçimlerde, Gemini'nin seçimlerle ilgili sorulara cevap vermesi engelleniyor.

Google'ın Hindistan ekibinden yapılan açıklamada, dünya genelindeki seçimlerde dezenformasyonla başa çıkma amacıyla yeni düzenlemeler getirileceği belirtildi. Bu kapsamda, Gemini adlı yapay zeka sohbet robotunun seçimlere ilişkin soruları yanıtlaması kısıtlandı.

Genç mucitler "Bilim Şenliğinde" yarıştı Genç mucitler "Bilim Şenliğinde" yarıştı

Gemini'nin Cevabı: Google Arama Motoru

Gemini adlı robot, seçimle ilgili sorulara yanıt olarak, "Şu an bu soruya nasıl cevap vermem gerektiğini düşünüyorum. Bu süre içerisinde Google arama motorunu kullanmayı deneyebilirsiniz." cevabını veriyor.

Google, daha önce yapay zeka sohbet robotunun bazı tarihi figürlerin yanlış tasvirlerine yol açması üzerine eleştirilere maruz kalmıştı. Bu durumun farkında olan Google, 23 Şubat'ta Gemini'deki insan resimleri oluşturma özelliğini tarihi karakterlerin yanlış tasvirlerinin ardından askıya almıştı.

Hindistan, teknoloji firmalarından deneme aşamasında olan yapay zeka platformları ve uygulamalarının kamuya açıklanmasından önce hükümetten onay almalarını istemişti. Bu adım, yapay zeka kullanımının denetlenmesi ve güvenliği açısından önem arz etmektedir.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı