Rekabet Kurulu, Google'a yerel arama hizmetleri soruşturmasında otel sorguları bakımından tedbir önerilerini yerine getirmediği gerekçesiyle 482 milyon lira ceza verdi.

Rekabet Kurumu, internet sitesinde yaptığı açıklamada, Google'ın genel arama hizmetleri pazarında hakim durumda olduğuna ve yerel arama (Local Unit) ile konaklama fiyatı karşılaştırma (Google Hotel Ads-GHA) hizmetlerine rakiplerine kıyasla avantaj sağladığını belirtti. Google'ın, rakiplerinin bu hizmetlere girişini engelleyerek faaliyetlerini zorlaştırdığı ve rekabetin bozulmasına yol açtığı tespit edildi.

Milli Teknolojiyle Araçlar "Konuşuyor" Milli Teknolojiyle Araçlar "Konuşuyor"

Google'a 2021 yılında, Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'un ihlal edilmesi nedeniyle 296 milyon 84 bin 899 lira para cezası verilmişti.

Açıklamada, Google'ın yerel arama hizmetlerine ilişkin yeni tasarımları içeren tedbir önerilerini sunduğu belirterek, "Bu kapsamda Google'ın, rakip yerel arama hizmetlerine ve rakip konaklama fiyatı karşılaştırma hizmetlerine genel arama sonuç sayfasında kendi ilgili hizmetlerinden dezavantajlı olmayacakları koşulları sağlaması gerekiyordu. Bu doğrultuda Google, 'yerel arama hizmetleri' pazarında Kurul tarafından işaret edilen endişeleri bertaraf etmek için yerel arama hizmetlerine ilişkin yeni tasarımları içeren tedbir önerilerini sundu. Akabinde Kurulun 21 Mart 2024 tarihli toplantısında, firma tarafından sunulan bu tedbir önerilerinin uygulanmasına ve 3 aylık süre zarfınca izlenmesine karar verildi."  denildi.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı