Savaş dönemlerinde dahi güvenli liman olarak değerlendirilen altın piyasası, son dönemlerde dalgalı grafikleri ile dikkat çekmeye başladı. Dolar kurunun yükselişine bağlı olarak bir atak ile gündeme bomba gibi düşen ons altın, diğer altın türlerinde de yükselişin hızlanmasına aracılık etti. Yalnızca geçtiğimiz hafta bir geri çekilme yaşayarak potansiyel yatırımcılarına alım fırsatı sunan altın, yeni hafta boyunca yükselişini sürdürdü.

Geçtiğimiz hafta 40 TL’lik bir geri çekilme ile piyasaları şaşırtan gram altın, haftanın son işlem gününe yukarı yönlü hareketler ile başlayarak bin 831 TL’lik sınırı aştı. Bu durumun devam edip etmeyeceği altın yatırımcıları tarafından merak edilirken sektör temsilcilerinden dikkat çeken açıklamalar geldi. Kuyumcular, altında esas yükselişin gözleneceği o tarihi işaret etti.

‘FED BASKISINDAN KURTULDU’

211782

Çok çeşitli faktörlerden etkilenen özellikle de Amerika’dan gelen veriler ve Amerika Merkez Bankası tarafından açıklanan faiz kararları doğrultusunda oklarının yönleri sıklık ile değişen altın piyasası, son olarak yükseliş hareketleri ile gündeme geldi. Amerika’da enflasyonun beklentinin altında kalması ile birlikte yükselişe geçen ons altın, diğer altın türlerinin fiyatlarına da etki etti.

Ons altının şu an için FED baskısından kurtulduğu ve bu kapsamda da yukarı yönlü hareket ettiği görülürken 1960 dolar seviyesinin aşıldığı kaydedildi. Uzmanlar, şu an 2 bin dolarlık kritik eşiği takip ettiklerini ifade etti.

2024 YILI TAHMİNLERİ DİKKAT ÇEKTİ

Aralık Ayı Kira Artış Oranı Belli Oldu Aralık Ayı Kira Artış Oranı Belli Oldu

Yükselişini sürdüren altın fiyatları ile ilgili birtakım değerlendirmelerde bulunan kuyumcular, gram altının sene sonuna kadar 2 bin TL’nin üzerine çıkabileceğini ifade etti. 2024 yılı için de öngörülerini paylaşan sektör temsilcileri, yeni yılda da altında yukarı yönlü hareketlerin gözlenmesinin muhtemel olduğunu belirtti. 

Şu an için altına yoğun bir talep olduğunu bunun da tüketicilerin yükselişin devam edeceğini düşünmelerinden kaynaklandığını ifade eden kuyumcular, satış yapmak isteyenler için ise kritik bir uyarıda bulundu. Ellerinde altın bulunan kişilerin bu süreçte biraz daha sabırlı davranmaları gerektiğini vurgulayan kuyumcular, gram altının kısa süre içerisinde bin 950 TL’nin üzerine çıkacağının öngörüldüğünü belirtti. Aralık ayının son haftası için ise ‘2 bin TL’ tahmini geldi.

Kaynak: Haber Merkezi