Sağlıkta Devrim Niteliğinde Yasa Kabul Edildi: Meslekler Serbestleşiyor, Hizmet Kalitesi Artıyor Sağlıkta Devrim Niteliğinde Yasa Kabul Edildi: Meslekler Serbestleşiyor, Hizmet Kalitesi Artıyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, grip ve nezle gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarının yaygınlaştığı bu dönemde, risk grubunda olan kişilerin sağlıklarına özen göstermeleri gerektiğini belirtti. Bakan Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Koordinatör Başhekim Aziz Ahmet Surel’in bu konuda verdiği tavsiyeleri de takipçileriyle paylaştı.

Bakan Koca, “Üst solunum yolu enfeksiyonlarının, grip, nezle gibi şikâyetlerin arttığı bir dönemdeyiz. Çoğu virüs kaynaklı olan rahatsızlıklar, istirahat ve semptomatik tedavi ile iyileşiyor. Fakat bağışıklık sistemi baskılanmış hastalarda, yaş gibi sebeplerle risk grubunda olan kişilerde söz konusu gribal semptomları taşıyan enfeksiyonlar ciddiye alınmalıdır.” dedi.

Bakan Koca, risk grubunda olan kişilerin grip aşısı yaptırmalarını, ellerini sık sık yıkamalarını, kalabalık ortamlardan uzak durmalarını, bol sıvı tüketmelerini, C vitamini içeren besinler almalarını ve şikâyetleri devam ederse mutlaka hekime başvurmalarını önerdi.

Bakan Koca, grip ve nezle belirtilerinin COVID-19 belirtileriyle karıştırılmaması gerektiğini de hatırlatarak, COVID-19 testi yaptırmak için Alo 184 hattını arayabileceklerini söyledi.

Kaynak: (İLKHA)