Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza ekipleri, sigara ve tütün kaçakçılığıyla mücadelede kararlılıkla çalışmaya devam ediyor.  Dünya Sağlık Örgütü, tütün ürünlerinin zararlarına dikkat çekmek ve bu ürünleri kullananları sigarayı bırakma konusunda bilinçlendirmek amacıyla 31 Mayıs'ı "Dünya Tütüne Hayır Günü" olarak ilan etti.

Tütün kaçakçılığıyla mücadele, vergi kayıplarının, haksız rekabetin ve tütün tüketimindeki artışın önlenmesi açısından da önem taşıyor.

Geçen yıl boyunca gerçekleştirilen operasyonlarda, gümrük muhafaza ekipleri 46,2 milyon lira değerinde 1144 ton sigara ve 49 milyon lira tutarında 515 ton tütüne el koydu. Bu yılın ilk dört ayında ise 27 milyon lira değerinde 517 ton sigara ve 40,7 milyon lira tutarında 59 ton tütüne el konuldu.

Konaklama ve Yiyecek Hizmeti Sektörü İstihdamda Rekor Kırdı Konaklama ve Yiyecek Hizmeti Sektörü İstihdamda Rekor Kırdı

Bu kapsamda, gümrük kapılarında kaçakçılık riski bulunan eşya, yolcu ve taşıtların önceden tespit edilerek gerekli önlemlerin alınması amacıyla Milli Tarama Sistemleri, yerli ve milli yarı-sabit x-ray tarama sistemleri, Muhafız programları, bandrol tespit cihazları ve dedektör tütün köpekleri kullanılıyor.

Gümrük muhafaza birimleri, tütün ve tütün mamulü kaçakçılığına ilişkin risk analizi çalışmaları ve alınan ihbarlar doğrultusunda rutin ve müştereken denetimler gerçekleştiriyor.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı