Güney Afrika Cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa, Türkiye'den yola çıkarak Gazze'ye 5 bin 500 ton insani yardım malzemesi taşıyacak Özgürlük Filosu Koalisyonuna tam destek verdiklerini söyledi.

Cape Town'da gerçekleştirilen seçim etkinliğinde konuşan Ramaphosa, Güney Afrika olarak Filistin halkının özgürlüğünü kalpten desteklediklerini belirtti. Filistin davasını savunmayı Güney Afrika'yı özgürlüğe kavuşturan lider Nelson Mandela'dan öğrendiklerini ifade etti ve "Filistin bayrağını yükseklerde dalgalandıracağız. Güney Afrika olarak duruşumuz budur" dedi.

Özgürlük Filosu Koalisyonu'na ilişkin konuşan Ramaphosa, Türkiye'deki Özgürlük Filosunu desteklediklerini vurgulayarak, "Bu yüzden tam desteğimize sahip olduklarını bilmelerini isterim" ifadelerini kullandı.

Ulaştırma Bakanı Uraloğlu: Trenler Yarın Ücretsiz Ulaştırma Bakanı Uraloğlu: Trenler Yarın Ücretsiz

Güney Afrika, Filistin'in uluslararası arenadaki en büyük savunucularından biri olarak biliniyor. İsrail'in Gazze saldırılarını Uluslararası Adalet Divanı'na (UAD) ve Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne (UCM) taşımıştı. Mandela'nın ve Güney Afrika'nın özgürlük mücadelesinden ilham aldıklarını belirten Ramaphosa'nın açıklamaları, Filistin meselesindeki uluslararası dayanışmanın önemini bir kez daha vurguladı.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı