Güney Kore'deki Kore Füzyon Enerjisi Enstitüsü'ndeki (KFE) bilim insanları, KSTAR nükleer reaktörü aracılığıyla güneşin ve diğer yıldızların parlamasını sağlayan reaksiyonları taklit ederek temiz enerji kaynağı olan nükleer füzyon teknolojisini geliştirme çabalarını sürdürüyor.

Bir Ülke Daha TikTok’a Erişim Engeli Getirildi Bir Ülke Daha TikTok’a Erişim Engeli Getirildi

CNN'in haberine göre, bilim insanları, 100 milyon santigrat derecede plazmayı 48 saniye boyunca kontrol altında tutmayı başardılar. Bu başarı, önceki dünya rekorunu geride bırakarak yeni bir kilometre taşı oluşturdu. KSTAR Araştırma Merkezi Direktörü Si-Woo Yoon, bu başarının önemine vurgu yaparak, bu kadar yüksek sıcaklıkların sürdürülmesinin zorluğuna dikkat çekti.

Si-Woo Yoon, önümüzdeki yıllarda KSTAR nükleer reaktörünü 300 saniye boyunca çalıştırma hedeflerinin olduğunu belirtti. Bu hedef, temiz ve sürdürülebilir enerji kaynaklarının geliştirilmesi yolunda atılan önemli bir adımı temsil ediyor. Güney Kore'deki bilim insanları, karbon kirliliğine yol açmayan enerji kaynaklarına olan ihtiyacı karşılamak için kararlılıkla çalışmalarını sürdürecekler.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı