Güneydoğu Anadolu Bölgesi, yılın ilk üç ayında hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri kategorisinde dikkate değer bir ihracat artışı kaydetti. Celal Kadooğlu, Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı, yaptığı açıklamada ihracat rakamlarının yüzde 10 artışla 836,5 milyon dolara ulaştığını bildirdi.

Bitcoin 63 bin dolara yaklaştı Bitcoin 63 bin dolara yaklaştı

Kadooğlu'nun açıklamalarına göre, bölgeden en fazla ihraç edilen ürünler arasında makarna, buğday unu, ayçiçek tohumu yağı ve tatlı bisküvi-gofretler yer alıyor. Tatlı bisküvi ve gofretlerde yüzde 35, kakaolu mamullerde ise yüzde 45 ihracat artışı gözleniyor. Kakaosuz şeker ve şeker mamulleri ihracatı ise yüzde 120 gibi etkileyici bir artış oranı sergiliyor. Afrika'ya yapılan ihracat yüzde 9,4 gerilerken, Orta Doğu'ya yapılan ihracat yüzde 15,4 arttı.

Irak, bölgenin en önemli ticaret ortaklarından biri olarak öne çıkıyor. Kadooğlu, Irak'ın gıda ürünleri ithalatına getirdiği kısıtlamaların sektörel ihracata etkilerini değerlendirdi. Ayrıca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın nisan ayında Irak'a yapması planlanan ziyaretin, iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin gelişimine büyük katkı sağlayacağına dair beklentilerini dile getirdi.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı