Türkiye’de son yıllarda ekonomik alanda hareketli dönemler yaşanıyor. Dolar ve Euro kurlarının hızla yükselişinin yanı sıra enflasyon rakamlarının da hızla yükselmesi ile birlikte peş peşe gelen zamlar, temel ihtiyaç ürünlerinde dahi beklenmeyen fiyat seviyelerinin ortaya çıkmasına neden oldu. Artan fiyatların ardından IMEI kayıt ücretlerine de zam uygulanması ile birlikte yurtdışından iPhone satın almanın maliyeti de merak konusu oldu.

Altın fiyatları yeni haftaya yükselişle başladı Altın fiyatları yeni haftaya yükselişle başladı

Türkiye’de artan vergiler nedeniyle özellikle de iPhone sahibi olmak isteyen birçok kişi, bir süredir alternatif yolları araştırıyor. Söz konusu alternatif yollar arasında ise genellikle yurtdışından iPhone edinme seçeneği ön plana çıkıyor. Birçok vatandaş, bu noktada özellikle de Gürcistan’a giderek buradan iPhone alıp dönmeye başladı. Peki Gürcistan’dan iPhone satın almak mantıklı ve kazançlı mı? Gürcistan’da iPhone fiyatları ne kadar, Türkiye’ye telefonu getirdikten sonra maliyeti ne kadar olur? İşte detaylar…

GÜRCİSTAN’DA İPHONE FİYATLARI

gurcistan-iphone-2-2

Gürcistan’da Ekim ayı itibariyle, Gürcistan’ın para birimi olan Lari bazında iPhone fiyatları belli oldu. 1 Lari güncel kur ile yaklaşık 10,54 Türk Lirasına denk geliyor. Bu doğrultuda Gürcistan’da en pahalı iPhone seçeneği olan iPhone 15 Pro Max 1 TB 6.229 Lari fiyatına, yani 66.344 Türk Lirasına denk geliyor. iPhone 12 128 GB ise 2.149 Lari, yani 22.634 TL fiyatına denk geliyor.

YÜZDE 12’LİK VERGİ İADESİ

Bu fiyatların yüzde 12’lik dilimini vergi iadesi olarak Türkiye’ye dönerken geri alma imkanı da bulunuyor. Gürcistan’a sadece kimlik veya pasaportla giriş yapılabileceği için vizeye gerek yok. Mağazadan seçilen iPhone ürününü alırken, bunu mağazaya bildirmeniz gerekiyor. Ancak bunun için söz konusu mağazada “tax free” tabelası da bulunmalı. Bu yöntemle aldığınız telefonu Türkiye’de 4 ay kayıt ettirmeden kullanabilirsiniz.

IMEI KAYDI NASIL YAPILIR?

4 aylık sürenin sonunda mutlaka telefonunuzu BTK sistemine kaydetmeniz gerekiyor. Cihaz kaydı yapıldıktan sonra 3 yıl boyunca başka cihaz kaydetme hakkınız da bulunmuyor. Ayrıca bu işlemler için SIM kartının da sizin adınıza olması şart.

Kayıt işlemini e-devlet üzerinden yapabilir, “BTK IMEI kaydet” menüsü üzerinden işleminizi tamamlayabilirsiniz. 2023 yıl sonuna kadar IMEI kayıt ücreti 20.000 TL olarak ödeniyor. 2024 yılında bu ücret 31.692 TL’ye çıkacak. Türkiye’de iPhone 15 Pro Max 1 TB modeli yaklaşık 93.000 TL fiyatla satışa sunuluyor.

Kaynak: (Haber Merkezi)