Mayıs Ayında Sel Felaketlerinde Yaklaşık 1000 Kişi Hayatını Kaybetti Mayıs Ayında Sel Felaketlerinde Yaklaşık 1000 Kişi Hayatını Kaybetti

Belçika’da faaliyet gösteren Türk sivil toplum kuruluşları, İçişleri Bakanı Annelies Verlinden’e terör örgütü PKK yandaşlarının provokasyonlarını durdurma ve Türk toplumunun güvenliğini sağlama çağrısında bulundu. Mektupta, PKK’nın uluslararası alanda terör örgütü olarak tanındığı ve bu faaliyetlerin Türk kökenli Belçika vatandaşları için güvensizlik ve tehdit oluşturduğu vurgulandı.

Tehdit Altındaki Toplum ve Çağrılan Adalet Sosyal medya üzerinden tehdit mesajları alan vatandaşlar için endişe dile getirilen mektupta, Belçika makamlarının “derhal ve kararlı şekilde” harekete geçmesi istendi. Ayrıca, Bakan Verlinden, Türk toplumunun temsilcileriyle yapıcı bir diyalog kurmaya ve gerginliklere barışçıl çözümler bulmaya davet edildi.

Saldırılar ve Güvenlik Önlemleri 25 Mart’ta Brüksel’de yaşanan şiddet olayları ve Cheratte köyündeki taşkınlıklar, Türk toplumunun güvenliğini tehdit eden ciddi olaylar olarak kaydedildi. STK’lar, Belçika’daki Türk kuruluşlarının korunması ve terör örgütü sempatizanlarının adalet önüne çıkarılması için gerekli adımların atılmasını talep etti.

Kaynak: AA