Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Halkalı-Kapıkule Hızlı Tren Projesi'nin önemli bir aşamasında yapılan çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu. Bakan Uraloğlu, projenin Çerkezköy-Kapıkule arasındaki 153 kilometrelik kesiminde yüzde 73 fiziki ilerleme sağlandığını belirterek, projenin ilk etabının 2025 yılı sonuna kadar tamamlanmasını hedeflediklerini ifade etti.

"Halkalı-Kapıkule Hızlı Tren Projesi, Asya-Avrupa koridorunun ilk parçasını oluşturmaktadır. Bu proje, İpek Demiryolu güzergâhının ülkemizden geçen bölümünün Avrupa bağlantısını oluşturan en önemli halkalarından birini teşkil etmektedir" diyen Bakan Uraloğlu, projenin tamamının 2028 yılında faaliyete geçirilmesi planlandığını söyledi.

Kredi Kartı Düzenlemesi İçin "Kademeli Geçiş" Önerisi Kredi Kartı Düzenlemesi İçin "Kademeli Geçiş" Önerisi

Açıklamalarında projenin stratejik önemine vurgu yapan Bakan Uraloğlu, "Halkalı-Kapıkule Hızlı Tren Projesi, Türkiye'nin demiryolu altyapısını güçlendirecek, ticaretin ve turizmin gelişimine katkı sağlayacak önemli bir adımdır." ifadelerini kullandı. Projenin tamamlanmasıyla birlikte İpek Demiryolu'nun Türkiye üzerinden geçen kısmının Avrupa ile güçlü bir bağlantı kuracağı belirtiliyor.

Kaynak: (Haber Merkezi)