Rusya'nın başkenti Moskova'ya ziyarette bulunan HAMAS heyeti, ellerindeki esirleri bırakabilmek için ateşkes ilan edilmesi gerektiğini açıkladı. HAMAS Siyasi Büro Üyesi Musa Ebu Merzuk'un da yer aldığı heyet, Moskova'da Rus yetkililerle görüşmeler gerçekleştirdi.

HAMAS, İşgalci Siyonistlerin Tehdidine Karşı Yanıt Veriyor HAMAS, İşgalci Siyonistlerin Tehdidine Karşı Yanıt Veriyor

Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, HAMAS heyetiyle gerçekleştirilen görüşmelerin detaylarına değinildi. Rus Kommersant gazetesi ise HAMAS yetkilisi Abu Hamid'in, ateşkes olmadan ellerindeki esirleri bırakmayacaklarını ifade ettiğini aktardı.

Abu Hamid'in verdiği demeçte, "Hangi esirlerin sivil olduğunu tespit etmek için zamana ihtiyacımız var, bu da ancak ateşkes ortamında mümkün olabilir." şeklinde konuştu. HAMAS heyeti, esirlerin kimliklerinin belirlenmesi ve sivillerin serbest bırakılması için ateşkesin önemini vurguladı.

Dün gerçekleştirilen resmi ziyarette, HAMAS heyeti Moskova'ya gelerek siyonist rejimin gelişmelerine tepki göstermişti. Heyet, ellerindeki esirlerin durumunu ve ateşkesin sağlanmasını gündeme getirmek amacıyla Rus yetkililerle görüşmeler gerçekleştirdi.