Kahire'de gerçekleştirilen ateşkes görüşmeleri HAMAS tarafından sonlandırıldı ve hareketin yetkilileri, konuyu detaylı bir şekilde istişare etmek üzere ayrıldı. HAMAS tarafından yapılan açıklamada, "Kahire'deki müzakereler sona erdi. HAMAS heyeti, hareket liderleriyle istişare etmek üzere kentten ayrılacak." ifadelerine yer verildi.

HAMAS, müzakereler boyunca Mısır ve Katar'daki arabulucularla anlaşma önerisine verdikleri cevabı paylaştı. Açıklamada, hareketin "halkın ulusal taleplerini karşılayan, saldırganlığı tamamen sona erdiren, Gazze Şeridi'nin tamamından çekilmeyi, yerinden edilenlerin geri dönüşünü sağlayan, yardımları yoğunlaştıran, yeniden imara başlayan ve esir değişimi anlaşmasını tamamlayan bir anlaşmaya varma konusunda" istekli ve kararlı olduğu vurgulandı.

Brezilya’da Korkunç Sel Felaketi: Can Kaybı En Az 154 Brezilya’da Korkunç Sel Felaketi: Can Kaybı En Az 154

HAMAS'ın bu kararlı tutumu, halkın taleplerini ve Gazze'nin yeniden inşasını öncelik olarak gördüğünü gösteriyor. Hareket, saldırganlığın sona ermesi ve insanların güvenli bir şekilde evlerine dönebilmesi için çaba harcamaya devam edeceğini belirtti.

Son yaşanan gelişmeler, HAMAS'ın Gazze halkının çıkarlarını koruma ve Katar ile Mısır arabulucularıyla işbirliği yapma konusundaki kararlılığını gösteriyor. HAMAS'ın liderleriyle yapacakları istişareler, hareketin ileriye yönelik stratejisini şekillendirecek ve halkın taleplerini karşılayacak bir anlaşma için adımlarını sürdürmelerine yardımcı olacak.

Kaynak: (İLKHA)