İslami Direniş Hareketi Hamas'ın Batı Şeria'daki lideri Zahir Cebbarin, hareketin ofislerini Katar'dan Türkiye'ye taşıyacağı yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını açıkladı. Cebbarin, Hamas'ın ofislerini Doha dışında herhangi bir yere taşımayacaklarını vurgulayarak, bu haberlerin hareket üzerindeki medya baskısından kaynaklandığını belirtti. Ayrıca, Hamas'ın hali hazırda İstanbul'da ofisleri bulunduğunu ve bu faaliyetlere devam ettiklerini ifade etti.

İsrail, Gazze'de "Güvenli" İlan Ettiği Bölgenin Derhal Boşaltılmasını İstedi İsrail, Gazze'de "Güvenli" İlan Ettiği Bölgenin Derhal Boşaltılmasını İstedi

Cebbarin, Hamas Siyasi Büro Lideri İsmail Heniyye'nin Türkiye ziyareti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmesinin sonuçlarına da değindi. Ziyaretin, Türkiye'nin Gazze Şeridi'nde akan kanın durdurulması ve ateşkes için siyasi ve diplomatik araçlarıyla baskı yapma amacıyla bir dizi kararla sonuçlandığını belirtti. Bu çerçevede Türkiye'nin Refah sınır kapısından Gazze Şeridi'ne giren yardım miktarının iki katına çıkarılacağını da aktardı.

Hamas'ın ofislerini Türkiye'ye taşıyacağına dair çıkan haberlerin asılsız olduğunu vurgulayan Zahir Cebbarin, İstanbul'daki faaliyetlerine devam ettiklerini ve Hamas'ın yaklaşık 10 yıldır İstanbul'da ofisleri bulunduğunu belirtti. Cebbarin, Hamas'ın hareket üzerindeki medya baskısına rağmen çalışmalarını sürdüreceğini vurguladı.

Kaynak: (İLKHA)