Filistin İslami Direniş Hareketi (HAMAS) Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, yayımladığı bir video kaydında Gazze'ye yönelik saldırılar hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu. Heniyye, saldırıların devam etmesinin tüm bölgenin kontrolünü kaybetmesine neden olabileceğini ifade etti.

Heniyye, şunları söyledi;

"Filistin topraklarında HAMAS dâhil olmak üzere tüm direniş hareketleri, halkını ve toprağını özgürleştirmeyi amaçlayan ulusal kurtuluş hareketleridir. Terör ise işgalci olan, ona destek veren ve soykırıma sessiz kalandır" dedi. Gazze'ye yönelik saldırıların devam etmesinin bölgenin istikrarını tehlikeye atacağını vurgulayan Heniyye, "Burası sıcak bir fay haline geldi ve kimse bunun gidişatını veya sonucunu tahmin edemiyor" 

DSÖ: Gazze’de 10 dakikada bir çocuk ölüyor DSÖ: Gazze’de 10 dakikada bir çocuk ölüyor

HAMAS lideri, İslam ve Arap milletinin, direnişi maddi, askeri ve teknolojik olarak desteklemesi çağrısında bulundu. Heniyye, meşru direniş hakkını açıkça destekleyen cesur sesleri ve duruşları selamladığını belirtti.

İsmail Heniyye, siyonist işgal rejiminin Gazze'deki saldırılarını durdurması için tüm platformlarda baskı yapılması gerektiğini belirtti. Ayrıca, Gazze'ye yönelik saldırılar nedeniyle çocuklar, kadınlar, yaşlılar, ibadethaneler ve evlerin hedef alındığını vurgulayarak, işgalci İsrail'in toparlanamayacağını ve ağır bir yenilgiye uğradığını ifade etti.

Heniyye, Gazze'nin ihtiyaç duyduğu her şeyin kısıtlamasız ve koşulsuz olarak girişine izin verilmesini talep etti. Ayrıca, işgalci İsrail'in Gazze'ye neyin gireceğini kontrol etmesinin kabul edilemez olduğunu belirtti.

HAMAS lideri, "20 gün geçti. Kassam Tugayları öncülüğündeki direniş, sınırlarını koruyor ve mesajlarını güçlü bir şekilde gönderiyor. Savaşın 20'nci gününde Gazze'deki direnişin iyi durumda olduğunu vurguluyoruz" şeklinde konuştu.