Aksa Tufanı Operasyonunda İlk Açıklama

Hamas’ın Gazze lideri Yahya Sinvar, 7 Ekim’de başlayan ve halen devam eden Aksa Tufanı operasyonunda ilk kez konuştu.

Libya Tezkeresi Resmi Gazete'de! Libya Tezkeresi Resmi Gazete'de!

Aksa TV’ye yaptığı açıklamada Sinvar, “Direnişin elindeki tüm esirlerin serbest bırakılması karşılığında işgalci İsrail’in hapishanelerindeki tüm mahkumların serbest bırakılmasını içeren bir takas anlaşmasını hemen yapmaya hazırız.” dedi.

Gazze’de 250 Esir Var

Hamas’ın silahlı kanadı Kassam Tugayları Sözcüsü Ebu Ubeyde ise daha önce yaptığı açıklamada, Gazze’de 250 civarında İsrailli esir bulunduğunu, bunların 200’ünün Kassam Tugayları’nın kontrolünde olduğunu ve bir kısmının da yabancı uyruklu olduğunu belirtmişti.

Dört Esir Serbest Bırakıldı

Kassam Tugayları, geçtiğimiz günlerde Katar ve Mısır’ın arabuluculuğuyla bir Amerikalı kadın, kızı ve iki yaşlı Yahudi olmak üzere dört esiri serbest bıraktığını duyurmuştu.

Serbest bırakılanlar ise kaçırıldıkları süre boyunca kendilerine iyi davranıldığını ve İsrail’in bombardımanları nedeniyle sürekli yer değiştirdiklerini ifade etmişti.

İsrail Değerlendirmeye Hazır

İsrail ise Hamas’ın teklifini değerlendirmeye hazır olduğunu açıkladı. İsrail Başbakanı Naftali Bennett, esir takası konusunda herhangi bir pazarlık yapmayacaklarını ancak insani gerekçelerle bazı adımlar atabileceklerini söyledi. İsrail’in Gazze’de kaçırılan 4 askerinin akıbeti ise henüz bilinmiyor.

(İLKHA)