Meteoroloji Genel Müdürlüğü, son yapılan değerlendirmeler ışığında, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ve Doğu Anadolu'nun kuzeyi ile doğusunda çığ tehlikesine karşı uyarıda bulundu. Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyredeceği ve iç kesimlerde 2-4 derece artacağı tahmin ediliyor.

Ülke genelinde bahar aylarının gelmesiyle birlikte hava sıcaklıklarında gözle görülür bir artış yaşanıyor. Bu durum, özellikle Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgesinde bulunan vatandaşlar için çeşitli riskleri de beraberinde getiriyor. Meteoroloji uzmanları, yüksek kar örtüsünün bulunduğu eğimli alanlarda çığ riskinin arttığını ve bu bölgelerde kar erimeleri ile heyelan riskinin yüksek olduğunu belirtiyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, riskli bölgelerde yaşayan veya bu bölgelere seyahat edecek olan vatandaşları çığ tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olmaları konusunda uyarıyor. Çığ riski olan bölgelerde gerekmedikçe dolaşılmaması, yerel yetkililerin ve meteoroloji uzmanlarının öneri ve uyarılarına dikkat edilmesi öneriliyor.

Riskli bölgelerde zorunlu olmadıkça dışarı çıkmayın.

Yerel yetkililerin ve meteoroloji uzmanlarının uyarılarını dikkate alın.

Seyahat planları yaparken güncel hava durumu raporlarını kontrol edin.

Akıncı İHA'nın Arama Uçuşu Büyük İlgi Topladı Akıncı İHA'nın Arama Uçuşu Büyük İlgi Topladı

Çığ riski olan bölgelerde yürüyüş veya dağcılık faaliyetlerinden kaçının.

Kaynak: (İLKHA)