Bu yıl yaz aylarında, dünya genelinde mevsim normallerinin üzerinde sıcak havalar etkisini gösterdi. Dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de de aşırı ve kavurucu sıcaklar etkili olurken, Eylül ve Ekim aylarının gelmesiyle birlikte havalar serinlemeye başladı ve Kasım ayının gelişiyle birlikte soğuk havalar da etkisini gösterdi. Yurt genelinde kış aylarına yaklaşırken havalar da soğudu. Soğuyan havalar ile birlikte doğalgaz kullanımları da artış gösterdi.

Kasım ayının gelmesiyle artan doğalgaz kullanımları, fatura masraflarını da yeniden gündeme getirdi. Vatandaşlar, henüz kış ayları gelmeden Kasım ayında başlayan doğalgaz ve kombi kullanımları sonrasında, doğalgaz faturalarında tasarruf sağlamanın yollarını araştırmaya başladı. Ancak doğalgaz faturasını neredeyse yarı yarıya düşürebilecek olan kritik yöntemin açıklanmasıyla beraber, siz de doğalgaz masraflarınızdan tasarruf sağlayabilirsiniz. Peki doğalgaz faturaları nasıl düşürülür? İşte detaylar…

KOMBİYİ SONUNA KADAR AÇMANIZA GEREK YOK

dogalgaz-faturasi

Soğuk havalar yurt genelinde kendini hissettirmeye başladı. Bununla birlikte doğalgaz ve kombi kullanımları da Kasım ayı itibariyle artış gösterdi. Doğalgaz faturaları giderek vatandaşlara daha fazla dert olurken, doğalgaz faturasından tasarruf sağlanabilecek olan yöntem de açıklandı. Evlerde oluşan soğuğun önüne geçmek için doğalgazı sonuna kadar açmanıza gerek kalmayacak.

Soğuk havalarda evinizi ısıtmak için kombiyi maksimum derecede çalıştırmanıza gerek yok. Evde alabileceğiniz basit ve pratik önlemler ile doğalgaz faturasında tasarruf sağlayabilirsiniz. Doğalgaz kullanımına rağmen fatura masraflarını neredeyse yarı yarıya düşürebilirsiniz.

EVDE UYGULANABİLECEK YÖNTEMLER

Pençe-Kilit Operasyonu'nda Hava Harekatı: 5 PKK Üyesi Etkisiz Hale Getirildi Pençe-Kilit Operasyonu'nda Hava Harekatı: 5 PKK Üyesi Etkisiz Hale Getirildi

Uzmanlar, doğalgaz masraflarının azaltılması için evlerde kalın perde kullanımını öneriyor. Bu sayede doğalgaz faturasının neredeyse yarı yarıya düşebileceğini belirten uzmanlar, bu yöntemde dışarıdan içeri soğuk hava girişinin önlendiğini ve içerideki sıcak havanın da korunduğunu belirtiyor.

Ayrıca kalın perde kullanımının yanı sıra evlerde kalın halı da kullanabilirsiniz. Evin mümkünse her odasında kalın halı kullanmak, evdeki ısının korunmasını sağlayacak ve zeminden soğuk hava gelmesini önleyecek.

Diğer yandan radyatörlerin arka kısımlarına yerleştireceğiniz alüminyum paneller de duvar ile radyatör arasındaki soğuk geçişini engelleyerek odanın sıcak kalmasını sağlayacaktır.

Kaynak: Haber Merkezi