Göçebe hayvanların kimliklendirilmesi ve nakilleri ile sığır cinsi hayvanlar ile koyun ve keçi türü hayvanların kimliklendirilmesi, kayıt altına alınması ve izlenmesine ilişkin yönetmeliklerde yapılan değişiklikler Resmi Gazete'de yayımlandı.

Bu değişiklikler, hayvanların tanımlanması amacıyla yeni bir sınıflandırmanın getirilmesiyle sonuçlandı. "Tanımsız hayvanlar", daha önce benzersiz bir kimlik numarası ile tanımlanmamış veya kimliği belirsiz olan hayvanlardır. İşte yapılan yeni düzenlemenin getirdikleri…

YENİ TANIMLAMA NUMARASI NASIL VERİLECEK?

hayvan-besleyenler-dikkat-bunu-yapmadiysaniz-para-cezasi-var

Yapılan değişikliklerle hayvanların aynı özgün tanımlama numarası beyan edilecek, beyan edilemediği durumlarda ise hayvan sahibi tarafından taahhütname verilmesi gerekecek. Bu durumda, Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu gereğince hayvanın sahibi olan kişiye idari para cezası kesilecek.

Hayvanlar, köpeklerde olduğu gibi kulak küpeleri ile tanımlanacak. Bu yönetmelikler, hayvan sahiplerinin hayvanlarının takibini sağlarken hayvanların sağlığı da göz önünde bulundurularak çıkartıldı. Daha önce tanımlanmamış veya tanımlanması tespit edilemeyen hayvanlar için sahipleri tarafından taahhütname verilmesi gerekiyor. Hayvanların yeniden tanımlanması için hayvanların, köpeklerde olduğu gibi kulak küpeleri ile yeniden tanımlama numarası alması gerekiyor. Bakanlık, bu yönetmelikle hayvanların sağlığının korunması amaçlandı.

TANIMSIZ HAYVANLAR İÇİN PARA CEZASI UYGULANACAK

Tarım ve Orman Bakanlığı, tanımsız hayvanlar için idari para cezası uygulayacak. Hayvanların izlenmesi sürecinde sağlıklı ve sıhhatli bir hayvan sayısının belirlenmesi çok önemlidir. Bu sayede, hayvanların kaynakları da takip edilebilir ve hayvanların sağlıklı bir şekilde beslenmesi, gerektiği zaman tedavi edilmesi sağlanabilir. Bu yönetmeliklerle birlikte Türkiye'de hayvanların izlenmesi sürecinde birçok yenilik yapıldı. Bu yeniliklerle birlikte hayvanların izlenmesi ve jenerasyonları takip edilerek hayvanların sağlığı açısından önemli adımlar atılmış oldu.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan değişikliklerle birlikte hayvan sahiplerinin sorumlulukları ve yükümlülükleri artırıldı. Hayvanlar, artık kulak küpesi ile tanımlanacak ve izlenme süreci daha da kolaylaştırılacak. Bu sayede hayvanların kaynakları takip edilebilecek ve sağlıklı bir şekilde beslenmeleri sağlanacak. Tanımsız hayvanlar için idari para cezası uygulanacak ve hayvan sahiplerinin hayvanlarının takibini yapmaları daha da kolaylaşacak.

Çanakkale'de havadan ve karadan yangın müdahalesi devam ediyor Çanakkale'de havadan ve karadan yangın müdahalesi devam ediyor

Kaynak: (Haber Merkezi)