Havaların soğumaya başlaması ile birlikte kış hastalıkları da ortaya çıkmaya başladı. Soğuk algınlığı, nezle, grip gibi mevsimsel rahatsızlıkların okulların açık olması, toplu taşıma araçlarında ‘havasız’ bir şekilde seyahat edilmesi gibi faktörlerden ötürü hızla yayıldıklarını belirten uzmanlar, bu noktada bağışıklık sisteminin güçlü olması gerektiğini vurguladı.

Doğal içerikli mevsim sebze ve meyvelerinin tüketilmeleri gerektiğini belirten uzmanlar, ayrıca bitki çaylarından da sık sık destek alınabileceğini ifade etti. Bu noktada yeşil çaya dikkat çeken uzmanlar, birçok kişi tarafından kilo verme sürecinde düzenli olarak tüketilen yeşil çayın aslında pek çok alanda etkili olduğunu vurguladı. Peki, yeşil çayın faydaları neler? Yeşil çay tüketmek zararlı mı? İşte ayrıntılar…

YEŞİL ÇAYIN MUCİZEVİ FAYDALARI SIRALANDI

blog-680

Yapılan bir araştırmaya göre dünya çay tüketiminin yaklaşık olarak yüzde 20’sini yeşil çay oluşturmaktadır. Çin, Japonya ve diğer Asya ülkelerinde düzenli olarak tüketilen çayların başında gelen yeşil çay, ayrıca ülkemizde de popüler hale gelmiştir. Genel olarak ödem attırıcı, metabolizmayı hızlandırıcı sağlıklı bir bitki çayı olduğu bilinen yeşil çay, uzmanlara göre sanıldığından çok daha etkili bir içeriğe sahiptir.

Yeşil çayın faydaları üzerine bir araştırma yürüten uzmanlar, bu içeriğin pek çok başlık altında olumlu etkilerinin olduğunu gözler önüne serdi. Uzmanlar, yeşil çayın öne çıkan faydalarını şu şekilde sıraladı:

- Beyin sağlığını ve gelişimini destekler.

- Sakinleştirici etkisi vardır.

- Metabolizmayı hızlandırarak kilo verme sürecinin kısalmasına aracılık eder.

- Düzenli tüketimde ağ yakımını hızlandırır.

- Hafızayı güçlendirir.

- Kötü kolesterolü düşürür.

- Kalp ve damar sağlığını destekler.

- Ağız ve diş sağlığını korur.

- Ağız kokusunu giderir.

- Enfeksiyonlara karşı savaşır.

DSÖ’den Acil Eylem Çağrısı: İklim Değişikliği Sağlık İçin Ciddi Tehdit DSÖ’den Acil Eylem Çağrısı: İklim Değişikliği Sağlık İçin Ciddi Tehdit

HAMİLELER DİKKAT

Birçok faydası ile bilinen yeşil çay oldukça güçlü bir içeriğe sahiptir. Bu neden ile tansiyon hastalarının ve hamile kadınların yeşil çay tüketimi esnasında bir uzmana danışmaları gerekmektedir.

Kaynak: MEHMET NEZİR ŞEKER