Son iki haftada yaşanan siyasal gerginlikler, altın fiyatlarını yükseltti ve yatırımcıları altın alım satımı konusunda araştırmalara yöneltti. Peki, gram altın sene bitiminde kaç lira olacak? Uzmanlar ve kuyumcular altın piyasasındaki son durumu ve beklentileri değerlendirdi.

Altın piyasasındaki dalgalanmalar, yatırımcıların kafasını karıştırmaya devam ederken sene bitiminde altın fiyatlarının kaç lira olacağı ile alakalı kuyumcular da yeni tahminlerini açıkladı. İşte uzman görüşleri ve kuyumcuların tahminleri:

ALTIN VE PARA PİYASALAR UZMANI İSLAM MEMİŞ’TEN ALTIN YORUMU

islam-memiş-gram-altın-tahmini-dolarla-birlikte-rekpr-kıracak

Altın ve Para Piyasalar Uzmanı İslam Memiş, altın fiyatlarının dolar ve faiz oranlarından etkilendiğini belirtiyor. Memiş, kısa vadede altın fiyatlarında bir gerileme beklediğini, ancak orta ve uzun vadede altının ucuz kalmaya devam ettiğini söylüyor. Memiş, özellikle 2024 yılı için altın yatırımı yapılması gerektiğini ifade ediyor. Memiş, ons altın, gram altın ve gümüş fiyatları hakkında şu değerlendirmelerde bulunuyor:

"1.980 dolardan kapandı. yakın vadede olumsuz. Bu hafta 1.938-981$ aralığına bağlı kalacağım. Başlangıçta bir düşüş, ardından 2.000 doların üzerinde ataklar. Son bir ayarlamadan sonra iki bin dolar miktarı görülüyor. Kapanış fiyatı bin 867 lira oldu. Ben bin 780-bin 880 lira aralığında kalacağım. Bu hafta (fiziki olarak) 1.000.800 lira sınırının altına düşmesini bekliyorum."

KUYUMCULAR ALTIN FİYATLARI İÇİN NE DİYOR?

Kuyumcuların altının son durumu ile alakalı şu açıklamayı yaptı: “Altın fiyatlarında karmaşık bir sistem takip ediyoruz. Altın artık küçük piyasalarda fiyatlanmıyor. Merkez bankaları devreye girdi. Çok fazla altın alımı yapılıyor ve fiyatlar da bu şekilde kontrol altında tutuluyor. Aralık ayında gram altın için 2 bin lirayı görürüz.”

Ekonomide Sıcak Gelişme: Enflasyon Yükselişte, İşte Kasım Ayı Rakamları! Ekonomide Sıcak Gelişme: Enflasyon Yükselişte, İşte Kasım Ayı Rakamları!

“Altın fiyatlarında yükseliş devam edecektir diye düşünüyoruz. Kademe kademe yükselen altın çıktığı yerde daha sağlam duracaktır. Kasım ayında inişli çıkışlı bir fiyatlama görebiliriz. Aralık ayında ise çoğunlukla yükseliş etkili olacak. Aralık ayının sonunda 2 bin lira ile 2.050 lira arasında bir gram altın görülecek. 2024 senesindeyse  gram altın kesinlikle 2.000 liranın üstünde olacak”

Kaynak: Haber Merkezi