Emeklileri yakından ilgilendiren ekim ayı enflasyon rakamları açıklandı. Böylelikle 4 aylık enflasyon verisinin netleşmesiyle birlikte emekli maaşlarına yapılacak zam netleşmeye başladı. Ocak 2024’te 6 aylık enflasyon rakamları kesinleştikten sonra emekli maaşlarına ne kadar zam yapılacağı netlik kazanacak.

Milyonlarca emekli, yılın son aylarında gözünü emekli maaşına yapılacak zamma çevirdi. SSK ve Bağkur emeklisini yakından ilgilendiren zam düzenlemesiyle birlikte en düşük emekli maaşı değişecek. Yeni ekonomi yönetimi göreve geldikten sonra OVP kapsamında mali disiplin yol haritasını belirledi. Bu planlamada emekliye zam düzenlemesi öncelikli gündem oldu.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI YİNE ARTACAK

640xauto

Kredi kartı sahiplerine kritik uyarı geldi! Yıl sonunda silinecek ama itiraz hakkı olabilir! Kredi kartı sahiplerine kritik uyarı geldi! Yıl sonunda silinecek ama itiraz hakkı olabilir!

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 15 milyondan fazla emekliyi ilgilendiren Ocak zammı için bütçe çalışmalarını sürdürüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı ile emeklilerin refahı için bütçe sınırları sonuna kadar zorlanacak. En düşük emekli maaşı, ocak ayında 5 bin 500 TL yapılmış ardından Nisan ayında 7 bin 500 TL’ye çıkmıştı.

En düşük emekli maaşına 6 aylık periyotta yüzde 114’ün üzerinde zam yapıldı. Buna rağmen bütçe meyvelerini vermesiyle birlikte emekli maaşları ocak ayında yeniden artacak. Ocak ayının ilk haftasında TÜİK Aralık ayı enflasyon rakamlarını duyuracak. 6 aylık enflasyon oranları netleşince memur zammı ve refah payı hariç emekli zammı netlik kazanacak.

EMEKLİ ZAMMINDA 4 AYLIK ENFLASYON FARKI

TÜİK ekim ayı enflasyon verilerini açıkladı. Buna göre yüzde 3,43 olan enflasyon, temmuzda yüzde 9,62 oranında, ağustos ve eylülde sırasıyla yüzde 9,09 ve yüzde 4,75 olarak açıklanmıştı. Böylelikle 4 aylık enflasyon rakamı yüzde 29,41 olarak netleşti.

Hesaplamalara göre 4 aylık SSK ve Bağkur emekli zammı yüzde 26,41 olarak açıklandı. Bunun üzerine 2 aylık enflasyon farkı ve refah payının eklenmesiyle emekli maaşlarına yapılacak zam oranının netleşmesi bekleniyor.