Lojistik Giderlerde Devrim: Kalkınma Yolu Projesi İle Yeni Bir Dönem Başlıyor Lojistik Giderlerde Devrim: Kalkınma Yolu Projesi İle Yeni Bir Dönem Başlıyor

Ticaret Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan Ödemeler Dengesi raporuna göre, 2023 yılında hizmet ihracatının 100 milyar dolar ile rekor seviyeye ulaştığını bildirdi. Bakanlık, hizmetlerin altında yer alan seyahat gelirlerinin de 48 milyar dolarla rekorunu yenilediğini kaydetti. Bakanlık, hizmet ihracatının artmasında, pandemi sonrası turizm sektörünün toparlanması ve dijital hizmetlerin gelişmesinin etkili olduğunu belirtti.

Cari işlemler açığı azaldı

Ticaret Bakanlığı, cari işlemler açığının da 2023 yılında yüzde 8 azalarak 45,2 milyar dolara gerilediğini açıkladı. Bakanlık, cari işlemler açığının azalmasında, dış ticaret açığının yüzde 43,2 oranında düşmesinin rol oynadığını ifade etti. Bakanlık, dış ticaret açığının azalmasında, ihracatın artması ve ithalatın azalmasının etkili olduğunu vurguladı.

Ticaret Bakanlığı’ndan açıklama

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, hizmet ihracatı ve cari işlemler açığına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bolat, “Hizmet ihracatında ilk defa 100 milyar dolar rakamına erişildi. 2023’ün ikinci yarısında dış ticaret açığındaki düşüş ile cari işlemler hesabında önemli bir iyileşme gerçekleşti. Cari işlemler açığındaki düşüşün 2024 yılında da devam etmesi beklenmektedir.” dedi. Bolat, Türkiye ekonomisini daha rekabetçi ve güçlü bir konuma taşımak için çalışmalarını sürdürdüklerini belirterek, “İnovasyon, üretim, yatırım, istihdam, ihracat, adil bölüşüm kapsamında şekillenen politikalarımızla, Türkiye ekonomisini daha rekabetçi ve güçlü bir konuma taşımaya kararlıyız. Cari işlemler hesabında kalıcı iyileşme ile sürdürülebilir refah artışı için gerekli makroekonomik istikrarı güçlendirmeyi hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: (İLKHA)