Gümrük Muhafaza’dan Rekor Kaçakçılık Operasyonu: Gümrük Muhafaza’dan Rekor Kaçakçılık Operasyonu:

HSBC, Türkiye ekonomisine ilişkin yeni bir rapor yayınladı. Raporda, Türkiye’nin 2024 yılında kademeli bir ekonomik uyum süreci yaşayacağı ancak politika yapıcıların daha hızlı bir dezenflasyon süreci sağlamak yerine, yerel seçimler de dikkate alındığında yumuşak bir inişi önceliklendireceği öngörüldü.

Büyüme Yavaşlayacak, Enflasyon Yüksek Kalacak

Raporda, Türkiye ekonomisinin 2023 yılında yüzde 4 oranında büyüdüğü ancak 2024 yılında büyüme hızının yüzde 2,5’e gerileyeceği tahmin edildi. Raporda, “Yerel seçim öncesinde bir miktar mali gevşeme ve 2024’ün tamamında bütçe açığında bir büyüme bekliyoruz ancak para politikası veya kredi kanallarında bir gevşeme olacağını düşünmüyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Raporda, enflasyonun 2022 ve 2023 yıllarını yüzde 65’in üzerinde tamamladıktan sonra bu yıl yüzde 40’ın üzerinde kalacağı ve bu durumun da daha fazla para politikası sıkılaştırması gerektirebileceği belirtildi. Raporda, “Enflasyonun 2024 yılında yüzde 40’ın üzerinde kalması halinde daha da ivme kazanabileceğini; bu durumun da daha fazla para politikası sıkılaştırması gerektirebileceğini düşünüyoruz” denildi.

Erken Gevşeme Kazanımları Riske Atabilir

Raporda, politika açısından en temel riskin erken parasal gevşeme olduğu vurgulandı. Raporda, “Merkez Bankası yakın vadede gevşeme adımı atacağına dair en ufak bir sinyal vermiş değil ancak ekonomik aktivite beklenenden fazla yavaşlarsa bu görünüm hızla değişebilir. Politika faizinin 25 Ocak’ta gerçekleştirilecek 250 baz puanlık bir faiz artışının ardından yüzde 45 seviyesinde tepe yapmasını ve mevcut enflasyon tahminleri dikkate alındığında 2024 yılı boyunca faiz indirimi yapılmamasını bekliyoruz” diye yazıldı.

Raporda, erken gevşeme riskinin son dönemde elde edilen kazanımları riske atabileceği uyarısında bulunuldu. Raporda, “Erken gevşeme, rezervlerin azalmasına, kurun yükselmesine, enflasyonun artmasına ve güvenin zedelenmesine yol açabilir. Bu da ekonomik uyum sürecini zorlaştırabilir” denildi.

Kaynak: AA