İlk görev yılı sonunda mevcut 379,5 kilometrelik raylı sistem uzunluğunu 40,6 kilometre daha uzatarak, toplamda 420 kilometreye çıkaracaklarını açıkladı.

Trafik Sorununa Köklü Çözümler Kurum, İstanbul’un trafik sorununu hafifletmek için bir dizi projeyi hayata geçireceklerini belirtti. İkitelli-Ataköy arasındaki Mimar Sinan İstasyonu’nun ve Çekmeköy-Samandıra hattı arasındaki Sancaktepe Hastane istasyonunun ilk 6 ay içinde açılacağını ifade etti.

Yeni Metro Hatları ve Tüneller Ümraniye-Ataşehir-Göztepe Metro hattı gibi önemli projelerin ilk yıl içinde tamamlanacağını vurgulayan Kurum, ayrıca Kabataş-Yıldız ve Arnavutköy-Halkalı Metrosu gibi yeni hatların da hizmete alınacağını söyledi. Kurum, mevcut yönetimin 5 yılda yapamadığını kendilerinin 1 yılda iki katını yapacaklarını iddia etti.

Ulaşım Ağında Genişleme Kurum, Üsküdar-Kadıköy-Kartal-Maltepe tramvayı, Eyüpsultan-Bayrampaşa tramvayı ve Eyüpsultan-Pierre Loti teleferik hattı gibi projelerin yapımına ilk 6 ayda başlanacağını duyurdu. Ayrıca, Sefaköy-Yenikapı ve İncirli-Söğütlüçeşme gibi yeni raylı sistem hatlarının yapımına da başlayacaklarını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Darbecileri Unutmayacağız ve Affetmeyeceğiz Cumhurbaşkanı Erdoğan: Darbecileri Unutmayacağız ve Affetmeyeceğiz

Otopark ve Tünel Projeleri İlk yıl içinde 50 bin araçlık otopark yapımına başlanacağını ve Dolmabahçe-Levazım Tüneli’nin inşasına yeniden başlanacağını ifade eden Kurum, Levazım-Armutlu ve diğer tünel projelerinin de gündemde olduğunu kaydetti.

 

Kaynak: AA