İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sosyal medyada yaptığı açıklamada, Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün Samsun ve Ordu için turuncu uyarıda bulunduğunu hatırlattı. Bakan Yerlikaya, şiddetli sel, su baskını, yıldırım, heyelan ve dolu nedeniyle vatandaşlara SMS ile bilgilendirme yapıldığını belirtti.

Samsun’un Ayvacık, Çarşamba, Salıpazarı, Terme ve Tekkeköy ilçelerinde yaşanan olumsuzluklar nedeniyle toplam 60 ihbar alındığını aktaran Yerlikaya, Samsun'daki kuvvetli yağışlarda mahsur kalan 34 vatandaşımız bulunduğu yerden güvenlikli alanlara tahliye edildi. Samsun'da 460 araç, 656 personel, 25 motopomp ve 7 dalgıç pompayla sele müdahale edildi." bilgisini verdi.

Şanlıurfa Valisi Şıldak’tan 15 Temmuz Vurgusu Şanlıurfa Valisi Şıldak’tan 15 Temmuz Vurgusu

Muş'un Malazgirt ilçesi Bahçeköy köyünde etkili olan kuvvetli yağışlarda da 1 kişinin hayatını kaybettiğini aktaran Yerlikaya, şunları kaydetti:

"Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum. Çalışmalara katılan AFAD personelimize, belediyelerimize, emniyet ve jandarmamıza, DSİ ve kara yolları ekiplerimize, sağlık personelimize teşekkür ediyorum. Aşırı yağışlar nedeniyle meydana gelebilecek sel, su baskını ve heyelan gibi olumsuzlara karşı vatandaşlarımızın yaptığımız uyarılara hassasiyetle uyması büyük önem taşıyor. 112 Acil Çağrı Merkezimiz 7 gün 24 saat görevlerinin başında. Allah her türlü afetten ülkemizi ve milletimizi korusun."

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı