İİT’den yapılan yazılı açıklamada, işgal rejiminin Şifa Hastanesini işgal etmesine tepki gösterildi. Açıklamada, hastanenin Gazze’deki en büyük sağlık merkezi olduğu ve binlerce yaralıya hizmet verdiği kaydedildi.

Açıklamada, işgal rejiminin hastaneye saldırarak, hastane personelini ve hastaları rehin aldığı, hastane içindeki tıbbi malzemeleri tahrip ettiği ve hastanenin elektriğini kestiği bildirildi.

Açıklamada, işgal rejiminin bu saldırısıyla, uluslararası insancıl hukukun temel ilkelerini ve Cenevre Sözleşmesi’nin 4. maddesini ihlal ettiği vurgulandı.

İşgal rejimi savaş suçu işliyor

Açıklamada, işgal rejiminin Gazze Şeridi’nde sivil yerleşim yerlerini, altyapıyı hedef alması ve sivilleri katletmesi ile toplu cezalandırmaya maruz bırakmasına tepki gösterildi. Açıklamada, bunların uluslararası hukuka göre savaş suçu olduğu vurgulandı.

Açıklamada, işgal rejiminin Gazze’deki hastaneleri abluka altında tutmasının, hastanelerin elektriğini, yakıtını kesmesinin, sağlık personeli, sığınmacılar, hasta ve yaralılar ile kuvözdeki prematüre bebekleri hedef almasının kınandığı belirtildi.

Açıklamada, işgal rejiminin bu suçlarından dolayı uluslararası mahkemelerde cezalandırılması için çalışacaklarını ve İsrail’in Gazze’deki saldırılarını durdurması için uluslararası topluma baskı yapacaklarını ifade etti.

Gazze’ye insani yardım çağrısı

Açıklamada, Gazze’dekilere insani yardımların güvenli şekilde ulaşması için insani koridorların açılması gerektiği kaydedildi. Açıklamada, Gazze’de insani durumun acil olarak iyileştirilmesi için genişletilmiş insani duraklamalar, sınırsız yardım dağıtımı, tıbbi tahliyeler ve Gazze’de tutulan esirlerin koşulsuz olarak serbest bırakılması çağrısında bulunuldu.

Almanya’da Vatandaşlık İçin İsrail Şartı Almanya’da Vatandaşlık İçin İsrail Şartı

Açıklamada, Gazze’deki insani durumun çözümü için siyasi sürecin yeniden başlatılması gerektiğini de söylendi. Açıklamada, iki devletli çözümü destekledikleri ve taraflara, BM kararlarına ve uluslararası hukuka uygun olarak, barışçıl ve müzakere yoluyla anlaşmaya varmaları çağrısında bulundukları ifade edildi.

(İLKHA)