Ticaret Bakanlığı’nın ikinci el araç ticaretine yönelik aldığı kararlar, finansman çözümlerindeki sıkıntılar ve yüksek faiz oranları, ikinci el araç fiyatlarında 2019 yılından bu yana ilk defa keskin bir düşüşe neden oldu.

Bazı marka ve modellerde fiyatlar yüzde 30’a yakın gerilerken, ortalama düşüş yüzde 20 civarında gerçekleşti. 2. Elde daha fazla artış olup olmayacağı ile alakalı uzmanlar konuştu. İşte detaylar.

"Bozdoğan-44" operasyonu: 4 terörist etkisiz hale getirildi "Bozdoğan-44" operasyonu: 4 terörist etkisiz hale getirildi

FİYATLARDA EN DİBE GELİNDİ

1619874

Otomerkezi.net’in başkanı Muhammed Ali Karakaş, araç fiyatlarının daha fazla inemeyeceğini, yeni yıla girerken yükseleceğini belirtti. Karakaş, araç fiyatlarında daha fazla indirimin olmayacağını dile getirdi ve “Merkez Bankası faiz politikasını netleştirdi ve bu yüksek faiz ortamında, satıcılar mevcut stoklarının maliyetini karşılayamayacak duruma geldi” diye konuştu.

YENİ YILDA PAZAR DARALABİLİR

Karakaş, yeni yılda hem ikinci el hem de sıfır kilometre araç fiyatlarının tekrar yükseliş trendine gireceğini öngördüklerini belirtti. Fiyatların yükselişi karşısında otomobil alımı için ihtiyaç olan finansman modellerinin yokluğunun, ikinci el araç pazarında önümüzdeki yıl belirli oranda daralmaya neden olacağını ifade etti.

Karakaş, Otomobil fiyatlarının artması ile birlikte otomobil almayı gerektiren finansman tercihlerinin yetersizliği, 2. el araç piyasasında 2024’te belli bir oranda küçülmeye sebep olacağını dile getirdi. “Bu da sektörde genel bir kaygıya neden olduğunu gözlemliyoruz. Fakat bankaların kredi vermeye daha hevesli olması durumunda daha dengeli bir piyasa olabileceğini düşünüyoruz. Şu an bazı marka ve modellerde neredeyse geçen kışa yakın fiyatlarla karşı karşıyayız” dedi.

Karakaş, yıl başı kampanyalarında birçok fırsat sunulduğunu, fakat bunların da alıcıları yeterince tatmin etmediğini ifade etti. Karakaş, “Yıl başı kampanyaları ile pek çok fırsat vatandaşa sunuluyor. Ama bunlar da alıcıları tam olarak tatmin etmiyor. Çünkü alıcıların çoğu araç almak için kredi kullanmakta ve kredi faizleri de çok yüksek. Bu da alım gücünde azalmaya yol açıyor. Bu sebeple 2024’te fiyat artışlarına karşı hazır olmak lazım” şeklinde konuştu.

Kaynak: (Haber Merkezi)