Prof. Dr. Utku Güner yaptığı açıklamada, iklim değişikliğinin insan yaşamını olumsuz etkilemeye devam ettiğini söyledi.

Özellikle ortalama sıcaklıkların son 70 yılda artmaya devam ettiğine dikkat çeken Güner, "Araştırmalar Trakya'da gelecek 40-50 yıl içerisinde sıcaklıklarda 1 derecelik bir artış olacağını ve buna bağlı kuraklık yaşanabileceğini gösteriyor. Trakya Türkiye'nin en güzel topraklarına sahip, sulu tarım yapılabilen bir alanı." dedi.

Güner, iklim değişikliğinin olumsuz etkilerinin azaltılması için her alanda harekete geçilmesi gerektiğini söyledi.

TÜİK'e 21 Sözleşmeli Personel Alınacak TÜİK'e 21 Sözleşmeli Personel Alınacak

Güner, suyun insan yaşamı için çok önemli olduğunu belirtterek şunları söyledi;

"Suyun en çok kullanıldığı yer yüzde 70'lik oranla tarım. Kuraklık durumu da en çok tarımı etkileyecek. Su kıtlığı dendiğinde akıllara hemen evlerde su sıkıntısı yaşanacağı geliyor ancak en çok tarımsal üretim bundan etkilenecek. Tarımdan sonra en çok endüstriyel üretimde su kullanılıyor, kentsel kullanım bu alanda son sırada.

Bu açıdan değerlendirdiğimizde su kıtlığına bağlı olarak tarımsal ürünlerin yetiştirilmesinde değişiklikler göreceğiz. Kuraklık ve su sıkıntısı ciddi boyutlara ulaşırsa bu durum insanların bu bölgeden uzaklaşmasına yol açacak."

Vahşi sulama yöntemlerinden uzaklaşılması gerektiğini belirten Güner, "Üstü açık kanallardan su akıyor, eski teknikler kullanılıyor. Damla sulama yöntemine geçilmesi gerekli. Tarımda yüzde 5'lik bir su tasarrufu evlerde kullanılan tüm su miktarına bedel durumda." şeklinde konuştu.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı