Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, Gazze'de vurulan ambulansların "HAMAS militanlarını taşıdığı" iddiasının doğru olmadığını açıkladı. İşgal rejimi tarafından yapılan bu iddianın gerçeği yansıtmadığı ve sivilleri hedef alan saldırıları örtbas etmeye yönelik bir girişim olduğu ortaya çıktı.

Merkezden yapılan açıklamada, işgal rejiminin, Gazze'deki Şifa Hastanesi'nin girişinde vurduğu ambulansların "HAMAS militanlarını taşıdığı" iddiasının gerçek olmadığı belirtildi. Bu iddianın işgal rejiminin dezenformasyon taktiklerinden biri olduğuna dikkat çekildi.

Antakya Medeniyetler Korosu, Aydın Doğan Ödülü’nü aldı Antakya Medeniyetler Korosu, Aydın Doğan Ödülü’nü aldı

Açıklamada, işgal rejiminin geçtiğimiz günlerde Şifa Hastanesi'nin altında "HAMAS'ın komuta merkezi olduğu" iddiasıyla hastaneyi hedef aldığı ve binlerce sivilin sığınak olarak kullandığı bu yerleşkeyi tehlikeye attığı ifade edildi. Ancak, iddianın temelsiz olduğu ve işgal rejimi tarafından kanıtlanamadığı vurgulandı.

4 Kasım tarihinde Şifa Hastanesi'nin girişinin İsrail savaş uçakları tarafından bombalandığı belirtilen açıklamada, saldırı sonucunda 13 kişinin hayatını kaybettiği ve 26 kişinin yaralandığı bilgisi paylaşıldı. Uluslararası basın kuruluşları tarafından servis edilen görüntüler ve uluslararası kuruluşların açıklamalarıyla birlikte, saldırının sivillerin açıkça hedef alındığı ve Şifa Hastanesi'nin uluslararası koruma altında olan sivil bir yer olduğu bir kez daha doğrulandı.

Açıklamada ayrıca, Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu Başkanı Francesco Rocca ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres'in saldırıyı kınayan açıklamalarına da yer verildi.

(İLKHA)