Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, sosyal medya üzerinde uçakların arkasında oluşan izlere ilişkin ortaya atılan "zehir saçma" iddialarının gerçeği yansıtmadığını duyurdu.

Yapılan açıklamada, uçakların arkasında oluşan ve "kuyruk izi (contrail)" olarak bilinen izlerin, uçaklardan çıkan sıcak egzoz gazının etkisiyle meydana geldiği belirtildi. Uçaklar, yaklaşık 25-30 bin feet yükseklikte seyrederken, bu seviyedeki hava sıcaklığının -50 derece civarında olduğuna dikkat çekildi. Uçak egzozundan çıkan sıcak gazın, çevredeki havanın donma noktasının çok altındaki sıcaklıkla karşılaşarak hızla yoğunlaştığı ve dakikalarca hatta saatlerce sürebilen sirüs bulutlarını oluşturduğu ifade edildi. Bu izlerin, iddia edildiği gibi hava durumunu değiştirebilecek bir etkiye sahip olmadığı vurgulandı.

Açıklamada, uçak izlerinin oluşabilmesi için yeterli nispi nem ve belirli bir sıcaklık gerektiği kaydedildi. Sosyal medyada paylaşılan bazı videolarda ise bir uçağın kuyruk izinin aniden kesildiği gibi göründüğü ancak aslında azalarak kaybolma sürecinin yaşandığı belirtildi. Bu durumun, atmosferdeki hava koşullarının değişimiyle ilgili olduğu ve izlerin kaybolmaya başladığı durumlarda ortamın nem ve sıcaklık değerlerinin değiştiği ifade edildi.

Kuvvetli Yağışa Dikkat! Meteoroloji Uyardı Kuvvetli Yağışa Dikkat! Meteoroloji Uyardı

(İLKHA)