Günümüzde değişen besin içerikleri, artan paketli gıda tüketimi, yanlış beslenme alışkanlıkları ve daha pek çok faktör, kanser vakalarının artmasına yol açtı. Bugün dünya genelinde bir gribal enfeksiyonmuşçasına hareket eden ve yaş- cinsiyet- genetik öykü gibi faktörlere bakılmaksızın herkeste gözlenebilen kanser türleri, bilim insanlarını da korkutmaya başladı. 

Aşısı ve ilacı olmamasından ötürü kesin bir tedavi çizelgesine sahip olmayan kanser türleri, bu sebep ile birçok kişinin korkulu rüyası haline dönüştü. Hastalarına yalnızca ameliyat, kemoterapi ve radyoterapi gibi yöntemler ile yardımcı olmaya çalışan bilim insanları kalıcı bir tedavi yöntemi üzerinde çalışmaya devam ederlerken İngiltere’den heyecanlı bir açıklama geldi.

Türkiye Diyanet Vakfı, 35 Milyon İhtiyaç Sahibine Kurban Eti Ulaştırdı Türkiye Diyanet Vakfı, 35 Milyon İhtiyaç Sahibine Kurban Eti Ulaştırdı

İngiltere’de bilim insanları tarafından yürütülen bir çalışma, kanser vakalarının azalması noktasında yeni umutların yeşermesini sağladı. İngiliz bilim insanları, kansere yakalanma olasılığını düşürücü etkiye sahip olan 10 tavsiyede bulundu.

90 BİNİ AŞKIN KİŞİ İNCELENDİ

Newcastle Üniversitesi bünyesinde çalışan araştırmacılar 56 yaş ortalamasına sahip olan 94 bin 778 yetişkinin verilerini inceledi. Yürütülen araştırmada Amerikan Kanser Araştırma Enstitüsü (AICR) ve Dünya Kanser Araştırma Fonu (WCRF) tarafından belirlenen 10 önerinin hangi düzeyde geçerli oldukları analiz edildi.

İngiliz araştırmacıların yaptıkları açıklamalara göre incelenen 10 tavsiye, tüm kanser türleri adına olumlu sonuçlandı. 10 önerinin kansere yakalanma riskini yüzde 70 oranında azalttığı tespit edildi.

KANSERE YAKALANMA RİSKİNİ AZALTAN 10 TAVSİYE

laboratuvar-1551217

Amerikan Kanser Araştırma Enstitüsü (AICR) ve Dünya Kanser Araştırma Fonu (WCRF) tarafından tavsiye edilen ve İngiliz araştırmacılar tarafından da analiz edilen 10 öneri şu şekilde sıralandı:

·         ‘Uygun’ kilonuzu korumaya özen gösterin.

·         Her hafta en az 2,5 saat kadar egzersiz yapın.

·         Fast- food yiyecekler tüketmeyin.

·         Her hafta en fazla 3 porsiyon kırmızı et tüketin.

·         Her gün 5 porsiyon meyve, sebze ve 30 gram lif içeren dengeli tabaklar tüketin.

·         Ek şeker içeren tüm içeriklerden uzak durun.

·         Alkol tüketmeyin.

·         Bebeğinizi 6 ay boyunca düzenli olarak emzirin.

·         ‘Kanseri engeller’ içerikli uzman dışı tavsiyelerden uzak durun.

·         Kanser tanısı konuldu ise hekiminizin tedavi önerilerinin dışına çıkmayın.

Kaynak: (Haber Merkezi)