Refah Sınır Kapısı'nı kim yönetecek? Refah Sınır Kapısı'nı kim yönetecek?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2023 Aralık ayına ilişkin inşaat maliyet endeksi verilerini yayımladı. Buna göre, inşaat maliyetleri, Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 1,94, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 67,31 artış gösterdi. Bu artış, inşaat sektöründe yaşanan maliyet baskısını gözler önüne serdi.

Malzeme ve işçilik endeksleri yükseldi

İnşaat maliyet endeksindeki artışta, malzeme ve işçilik endekslerinin yükselmesi etkili oldu. Bir önceki aya göre malzeme endeksi yüzde 2,05, işçilik endeksi yüzde 1,67 arttı. Bir önceki yılın aynı ayına göre ise malzeme endeksi yüzde 54,26, işçilik endeksi yüzde 111,83 artış kaydetti. Malzeme endeksindeki artışta, döviz kurlarındaki yükseliş ve arz-talep dengesizliği rol oynadı. İşçilik endeksindeki artışta ise asgari ücret ve enflasyon artışları etkili oldu.

Bina ve bina dışı yapılar için maliyetler farklılaştı

İnşaat maliyet endeksi, bina ve bina dışı yapılar için ayrı ayrı hesaplandı. Buna göre, bina inşaatı maliyet endeksi, bir önceki aya göre yüzde 2,20, bir önceki yıla göre yüzde 66,42 arttı. Bina dışı yapılar için inşaat maliyet endeksi ise bir önceki aya göre yüzde 1,13, bir önceki yıla göre yüzde 70,28 arttı. Bina dışı yapılar için maliyetlerin daha fazla artmasında, altyapı projelerinde kullanılan malzemelerin fiyatlarının daha fazla yükselmesi etkili oldu.

 

Kaynak: (İLKHA)