Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD), Ocak 2024’e ilişkin sektör raporunu yayınladı. Raporda, inşaat sektörünün Ocak 2024’te kasımdaki büyüme ivmesini koruduğu ve sektör güveninin arttığı belirtildi.

Enerji Piyasasında Hareket: Motorin ve Benzin Fiyatlarında İndirim! Enerji Piyasasında Hareket: Motorin ve Benzin Fiyatlarında İndirim!

Üretim 22 alt sektörün 14’ünde arttı

Rapora göre, inşaat malzemesi sanayi üretimi kasım 2023’te yıllık bazda yüzde 8,4 arttı. Bu artışta, metal yapı ve yapı parçaları sektörünün yüzde 33,4, metal kapı ve pencereler üretiminin yüzde 32,7, ahşap inşaat malzemesi üretiminin yüzde 21,9 ve hazır beton üretiminin yüzde 15,4 büyümesi etkili oldu.

Üretim 22 alt sektörün 14’ünde artarken, 8’inde geriledi. En fazla gerileme, inşaat camlarında yüzde 12,7 ve seramik kaplama malzemelerinde yüzde 12,1 olarak gerçekleşti.

Mevcut işler seviyesi rekor kırdı

Raporda, yeni yıla girilirken mevcut inşaat işleri seviyesinde önemli bir artış yaşandığına dikkat çekildi. Ocak ayında mevcut işler seviyesi bir önceki aya göre 8,2 puanlık bir yükseliş kaydetti ve son yılların en yüksek seviyesine ulaştı.

Yeni alınan siparişler endeksi ise 5,2 puan artarak geçen yılı en düşük seviyesinde kapatan reel kesim güven endeksinin de üzerine çıktı. Raporda, bu verilerin inşaat sektörünün 2024 yılında büyüme potansiyelini koruduğunu gösterdiği ifade edildi.

Kaynak: (İLKHA)