Gaz sıkışması, her yaştan insanın yaşayabileceği problemlerden biridir. Genellikle bir süre sonra kendi kendine geçen gaz sıkışması bazen can sıkıcı olabilir. Bağırsaklar hareket edemezse karında keskin bir ağrı hissedilir. Gaz sıkışmasının arkasında bir hastalık yoksa bazı tedavi yöntemlerini uygulamak faydalı olacaktır.

Gaz sıkışmasının nedenlerinden biri yemek yerken hava yutulmasıdır. Bunun dışında kalın bağırsaktaki bakterilerin yemekleri sindirmesinden dolayı gaz birikmesi meydana gelebilir. Sakız çiğnemek, şeker emmek ve sigara içmek hava yutulmasına neden olacağı için gaz sıkışması yaratabilir.

GAZ SIKIŞMASI NEDEN VE NASIL OLUŞUR?

Eskiler boşa yapmıyormuş: Ayaklarınızı ılık suya sokmanın mucizevi etkileri! Öyle faydalı ki… Eskiler boşa yapmıyormuş: Ayaklarınızı ılık suya sokmanın mucizevi etkileri! Öyle faydalı ki…

karin-agrisinin-nedenleri-nelerdir_20200503203143

Gaz sıkışmasının arkasında yatan bazı hastalıklar görülebilir. Örneğin ülser, crohn hastalığı ve bazı kanser türleri sık sık gaz birikmesine yol açar. Kabızlık, bağırsak enfeksiyonları ve çölyak hastalığı da bunlara örnektir. Gaz sıkışmasının en önemli belirtisi aniden ve şiddetli olarak ortaya çıkan karın ağrısıdır.

Karın bölgesinde keskin bir bıçak saplanma hissi gaz biriktiğini gösterir. Sigara tüketimi, sindirim sistemini olumsuz etkilediğinden gaz sıkışmasına neden olur. Sindirim sisteminin düzgün çalışmadığı durumlarda egzersizler yapmak etkili bir çözümdür.

GAZ SIKIŞMASINA NE İYİ GELİR?

Karında dayanması zor ağrılara sebep olan gaz sıkışmasına hızlı şekilde müdahale etmek mümkündür. Gaz sıkışması tedavi yöntemleri herkes için aynı olmasa da çoğu insanda rahatlama sağlar. Öncelikle yüksek lifli gıdalar tüketmek, şeker tüketimini azaltmak ve kızarmış besinler tüketmemek sindirimi rahatlatır. Gaz sıkışmasının en etkili çözümü gaz çıkarmaya yardımcı olan ilaçlardır.

Bol su tüketmek kabızlığı önler ve sindirim sorunlarını ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir. Eğer gaz sıkışmasında ilaç tüketmek istemiyorsanız bitki çaylarını denemeni önerilir. Kimyon, zencefil, nane ve papatya çayları sindirim sistemini güçlendirir. Bu bitki çayları düzenli aralıklarla tüketildiğinde gaz sıkışmasını engeller ve birikmiş gazı çıkarmanızı sağlar.

Kaynak: Haber Merkezi