BM, Gazze ve işgal altındaki Batı Şeria'da yaşanan insani krizin derinleştiğini belirterek, bölgedeki 2,7 milyon kişinin gereksinimlerini karşılamak için 1,2 milyar dolarlık acil yardım talebinde bulundu. Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA) Sözcüsü Jens Laerke, BM Cenevre Ofisi'nin haftalık basın toplantısında yaptığı açıklamada, Gazze ve Batı Şeria'da yaşanan gerilimin süregeldiğini vurguladı.

Laerke, Gazze ve işgal altındaki Batı Şeria'da yaşayan 2,7 milyon insanın temel ihtiyaçlarını karşılamak için 1,2 milyar dolarlık bir yardıma ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Krizin hızla kötüleştiğini ifade eden Laerke, BM'nin yılın geri kalan bölümü için güncellenmiş bir acil yardım çağrısı yayımlayacağını söyledi.

Orman Yangınlarıyla Mücadelede Hava Araçları 33 Bini Aşkın Sorti Yaptı Orman Yangınlarıyla Mücadelede Hava Araçları 33 Bini Aşkın Sorti Yaptı

Geçtiğimiz Ekim ayında Gazze ve işgal altındaki Filistin toprakları için yapılan yardım çağrısında, 1,3 milyon insanın desteklenmesi için 294 milyon dolar talep edilmişti. Ancak, bölgedeki durumun giderek umutsuzlaştığına dikkat çeken Laerke, daha fazla acil yardımın gerekliliğine vurgu yaptı.

(Haber Merkezi)