Intel, "Intel Vision 2024" konferansında büyük bir sürprizle sahne aldı ve yeni nesil yapay zeka çipi olan "Gaudi 3"ü tanıttı. Bu yeni çip, Nvidia'nın sahip olduğu yarı iletkenler alanındaki hakimiyeti zorlayacak niteliklere sahip.

Gaudi 3 çipi, işletmelerin yapay zeka uygulamalarını pilot aşamadan üretim aşamasına kadar sorunsuz bir şekilde ölçeklendirmelerine imkan tanıyan bir çözüm sunuyor. Karmaşıklık, parçalanma, veri güvenliği ve uyumluluk gibi önemli gereksinimleri karşılayan bu çip, performansı ve verimliliğiyle öne çıkıyor.

Gaudi 3'ün, belirli büyük dil modellerini eğitme hızının Nvidia H100'e kıyasla yüzde 50 daha hızlı olması, çıkarım performansının yüzde 50 daha iyi olması ve güç verimliliğinin yüzde 40 daha yüksek olması öngörülüyor. Çip, 2024'ün ikinci çeyreğinde önde gelen orijinal ürün üreticilerine sunulacak.

Yapay Zeka Çin'de Lider, En İyi Entegrasyon ise ABD'de Gerçekleşiyor Yapay Zeka Çin'de Lider, En İyi Entegrasyon ise ABD'de Gerçekleşiyor

Google'ın da "Google Axion" adını verdiği ilk özel Arm tabanlı işlemcisini tanıttığı bu dönemde, yapay zeka çip pazarında rekabet giderek kızışıyor. Nvidia'nın yüzde 80'e varan pazar payına karşın, Intel'in Gaudi 3 çipiyle bu dengelerin değişebileceği belirtiliyor.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı