Ticaret Bakanlığı, taşınmaz ve ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretinde yaşanan mağduriyetleri önlemek ve sahte ilanlarla mücadele etmek amacıyla internet ilanlarında kimlik doğrulamasının zorunlu hale getirildiğini duyurdu. Resmi Gazete'de yayımlanan düzenlemelerle birlikte ilan sitelerine de önemli yükümlülükler getirildi.

Düzenlemeler kapsamında, taşınmaz veya taşıtın ilana konulabilmesi için ilan veren kişinin kendisine, eşine, birinci ve ikinci derece kan hısımlarına ait olmayan veya sahibi tarafından yetkilendirilmeyen ilanların yayımlanması yasaklandı. Bu adım, gerçeği yansıtmayan ilanlarla mücadele ederek tüketici mağduriyetini önlemeyi hedefliyor.

Emlak komisyoncuları ve oto galericileri ise sahip oldukları yetki belgeleriyle doğrulama yaparak, satışına yetkili oldukları taşıtı veya taşınmazı ilan sitelerinde yayımlayabilecekler. Böylece, güvenilir ticaretin sağlanması ve spekülatif fiyat artışlarının önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Dışişleri'nden Irak'a Başsağlığı Mesajı Dışişleri'nden Irak'a Başsağlığı Mesajı

Ayrıca, ilan sitelerine de önemli yükümlülükler getirildi. İlanların yayımlanmadan önce ilanın doğrTicaret Bakanı Ömer Bolat, ilgili yönetmeliğin 1 Kasım'da yürürlüğe gireceğini belirtti ve sahte isimlerle yapılan manipülatif ilanlarla mücadele edeceklerini vurguladı. İlan sitelerinin bu düzenlemelere uyum sağlaması gerektiğini ifade eden Bakan Bolat, cezaların ilan sitelerine de uygulanacağını ve yönetmeliğin süresinin uzatılmayacağını belirtti.