Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, IPARD III Programı'nın 2024 yılı çağrı takviminin yayımlandığını duyurdu. Yumaklı, programın yeni dahil edilen sektörlerle birlikte kırsal kalkınmaya devam edeceğini belirtti.

Ticaret Bakanı Bolat, KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Amcaoğlu ile Görüştü Ticaret Bakanı Bolat, KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Amcaoğlu ile Görüştü

Bakan Yumaklı, IPARD III Programı kapsamında 7 yıl içinde 785 milyon avro tutarında hibe desteği sağlanacağını açıkladı. Bu destekle, tarım, gıda ve kırsal kalkınma alanındaki yatırımlar desteklenecek ve istihdam alanları oluşturulacak.

Yumaklı'nın açıklamasına göre, bu yıl Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından çıkılacak çağrıların takvimi ilk kez yıllık olarak açıklandı. Bu uygulama sayesinde başvuru sahipleri projelerini daha rahat hazırlayabilecek ve süreç daha hızlı işleyecek.

IPARD III Programı'nın yeni döneminde, önceki dönemlere kıyasla uygulama alanının genişletildiği vurgulanıyor. Program, tarım-gıda ve kırsal kalkınma alanında yatırım yapmak isteyen girişimcilere önemli bir finansman kaynağı sunacak. Ayrıca, kırsal altyapı yatırımları ve danışmanlık hizmetlerinin desteklenmesi gibi yeni alanlar da programa dahil edildi.

Yumaklı'nın paylaştığı takvime göre, 2024 yılında çıkılacak çağrılarla tarım, gıda ve kırsal kalkınma alanında toplam 450 milyon avro tutarında yatırım gerçekleştirilmesi ve 20 bin yeni istihdam alanı oluşturulması hedefleniyor.

Programa başvurular, mayıs, temmuz, ağustos ve eylül aylarında gerçekleştirilecek. İlk çağrı ilanı ise 21 Mart'ta "tarım ve balıkçılık ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması ile ilgili fiziki varlıklara yönelik yatırımlar" için yapılacak.

IPARD III Programı'nın yeni çağrı takvimi, kırsal alanlarda yapılan yatırımlara önemli bir destek sunarken, Türkiye'nin tarım ve kırsal kesimindeki gelişimi desteklemeyi amaçlıyor.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı