Türkiye Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından yürütülen IPARD III Programı'nın ilk çağrısına büyük bir ilgi gösterildi. 

Bu kapsamda IPARD III programı bu yıl 81 ilde hayata geçirildi.

Bu yılın ilk başvuru çağrısı, et, süt, yumurta, meyve ve sebze ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması için soğuk hava depoları, süt toplama merkezleri, işleme tesislerinin kurulumu ve modernizasyonuna yönelik yatırımları teşvik etmeyi hedefliyor.

Başvurular 21 Mart'ta başladı ve 5 Nisan tarihine kadar alındı. Bu süre zarfında en fazla başvuru Mersin'den geldi; 74 proje ile Mersin, 59 proje ile Şanlıurfa, 58 proje ile Bursa ve 43 proje ile Konya, başvuru sayısında öne çıkan iller oldu. Programa yeni dahil edilen İzmir ve Niğde ise dikkat çeken iller arasında yer aldı.

Konaklama ve Yiyecek Hizmeti Sektörü İstihdamda Rekor Kırdı Konaklama ve Yiyecek Hizmeti Sektörü İstihdamda Rekor Kırdı

IPARD III kapsamında yapılan yenilikler arasında yumurta işleme, yem bitkileri yetiştiriciliği, solucan gübresi üretimi ve tuzlu suda kültür balıkçılığı gibi alanlara destek sağlanması bulunuyor. Ayrıca, zeytinyağı ve zeytin ürünleri sektöründe küçük-orta ölçekli işletmelerin makine ve ekipman yatırımlarına 1 milyon 250 bin avroya kadar destek verilmesi de programın önemli detayları arasında yer alıyor.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı