Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 31 Mart 2024 Pazar günü gerçekleştirilen Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nin bazı bölgelerinde iptal edilmesi durumunda yenileme seçimlerinin yapılacağı tarihi belirledi. YSK'nin Resmi Gazete'de yayımlanan kararına göre, yenileme seçimleri 2 Haziran Pazar günü gerçekleştirilecek.

Kararda, Mahalli İdareler ile Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyetler Seçimi Hakkında Kanun gereği, bir seçim çevresindeki seçimin iptal edilmesi durumunda, o seçim çevresinde yeniden seçim yapılacağı ve bunun haziran ayının ilk pazar günü olması gerektiği belirtildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile telefonda görüştü Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile telefonda görüştü

Bu kapsamda, 31 Mart 2024 tarihinde herhangi bir sebeple yapılamamış belediye seçimleri, muhtar ve ihtiyar meclisi/heyeti üyeliği seçimleri ile 1 Ocak 2024'ten bu yana oluşan mahalli idare birimlerinden olan köylerin muhtar ve ihtiyar meclisi üyeliği seçimlerinin 2 Haziran Pazar günü yapılacağı ifade edildi.

Kararda, yeniden yapılması gereken seçimlerin, sadece oy verme işlemlerinin tekrarı niteliğinde olduğu ve bu seçimin tekrarı ile seçimin devamı niteliğinde olduğu vurgulandı.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı