Brent Petrolün Varil Fiyatı 85,16 Dolar Brent Petrolün Varil Fiyatı 85,16 Dolar

Irak Petrol Bakanlığı Madencilik İşlerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı Basım Muhammed Khızeyr, Nisan ayı sonundan itibaren Türkiye’ye günde 350 bin varil petrol ihraç edebilecek petrol boru hattının onarımına başlandığını belirtti. Depolama tesisleri ve pompalama istasyonunun tamamlandığını ifade eden Khızeyr, boru hattının bu ay sonuna kadar faaliyetlerine başlaması ve yeniden petrol akışına hazır hâle gelmesinin beklendiğini söyledi.

Kesintiye Uğrayan Sevkiyat

960 kilometrelik Kerkük-Ceyhan boru hattından yapılan petrol sevkiyatı, DAİŞ’in Musul’u ele geçirmesi sonucu durdurulmuştu. Ancak şehrin yeniden ele geçirilmesinin ardından boru hattı onarıldı. Hat, Kerkük’ten başlayıp Riyaz’a, ardından Bêci’ye, Ninova Ovası’na oradan Zaho Pêşxabur üzerinden Türkiye’ye geçiyor.

Artan İhraç Kapasitesi

Boru hattının günde 350 bin varil petrol ihraç edebileceği belirtiliyor ve bu miktarın zamanla bir milyon varile ulaşabileceği öngörülüyor. Irak ve Türkiye arasındaki bu petrol sevkiyatı, iki ülke arasındaki ticari ilişkileri güçlendirecek ve enerji alanında işbirliğini artıracak.

Kaynak: (İLKHA)