İran Meclisi, Avrupa Parlamentosu'nun İran Devrim Muhafızları Ordusu'nu terör listesine alma talebine karşı bir adım attı. Meclis, hükümete AB ülkelerinin ordularını terör listesine alma çağrısında bulunan bir karşı tasarı hazırladı.

ABD'nin Texas Eyaletinde Şiddetli Fırtına: 4 Kişi Hayatını Kaybetti ABD'nin Texas Eyaletinde Şiddetli Fırtına: 4 Kişi Hayatını Kaybetti

Avrupa Parlamentosu'nun karar tasarısı, İran'ın siyonist rejimine yönelik Nisan ayındaki saldırıları kınarken, işgalcilerin güvenliğine destek verme çağrısı yapıyordu. Ayrıca AB'ye, İran'a karşı yeni yaptırımların hızla uygulanması ve Devrim Muhafızları Ordusu'nun terör listesine alınması talebinde bulunuluyordu.

İran Meclisi'nin karşı tasarısına göre, eğer Devrim Muhafızları Ordusu terör listesine alınırsa, AB üye ülkelerinin silahlı kuvvetleri ve onlara bağlı kurum ve kuruluşlar İran tarafından "terörist" ilan edilecek. Tasarıda ayrıca, "AB'nin bu karara uyan ülkelerin de aynı şekilde karşılık göreceği" vurgulanıyor.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Avrupa Parlamentosu'nun Devrim Muhafızları Ordusu'nun terör listesine alınması talebini "Avrupa'nın kendi ayağına kurşun sıktığı" şeklinde nitelendirdi. Abdullahiyan, "Devrim Muhafızları'nın İran'ın güvenliğini sağlamada merkezi bir role sahip resmi ve bağımsız bir örgüt olduğunu defalarca vurguladık." şeklinde konuştu.

Kaynak: (İLKHA)